Ortopedi ameliyatları sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemi

Güncel


Vücuttaki kemik, kas ve sinirlerle ilgili operasyonlar Ortopedi ve Travmatoloji hekimleri tarafından yapılırken, ameliyat sonrası rehabilitasyon süreci ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimleri tarafından planlanmaktadır. Ortopedik ameliyatlar sonrasındaki rehabilitasyonlar, kişinin günlük yaşamdaki aktivitelerine bağımsız olarak dönmelerinde önemli bir rol oynar, bu yüzden ameliyat sonrası süreç de ameliyatlar kadar önemlidir. Hatta ameliyat öncesi başlanan rehabilitasyon ile kasları olabildiğince güçlendirerek, ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecini kolaylaştırmaktadır.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden, Dr Öğretim Üyesi Hasan Molaali ‘ortopedi ameliyatları sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyonun’ önemini anlattı.

En çok yapılan ortopedik ameliyatlar nelerdir?

El cerrahisi ve mikrocerrahi

Omuz ve dirsek cerrahisi 

Ayak ve ayak bileği cerrahisi 

Artroplasti cerrahisi (Eklem protezleri)

Omurga cerrahisi

Ortopedik onkoloji

Pediatrik ortopedi ve travmatolojisi

Ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamak neden önemlidir?


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.