Otomotiv sektöründe ikinci çip krizi yaşanıyor

Güncel


Bu durumun el yakan araç fiyatlarını daha da yükseltmesi beklenirken, akaryakıta gelen zamlar da birçok tüketicinin otomobil alımını ertelenmesine neden oldu.  Çip üretiminin en önemli hammaddesi olan neon gazının yüzde 90’na yakını Ukrayna ve Rusya tarafından karşılandığını belirten miniyol.com Kurucu Ortağı Yaşar Çelik, “Buradaki sorun da ister istemez yüksek olan araç fiyatlarının biraz daha artmasına neden oluyor.  Akaryakıt fiyatlarını da düşününce tüketiciler kısa dönem ihtiyaçları için kiralama seçeneğine başvuruyor. Bu nedenden dolayı sektörde hareketlilik yaşanmaya başladı” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik yaptırımlar, tedarik zincirleri üzerinde olumsuz etkilerle beraber gıda ürünlerinden yüksek teknolojili ürünlere kadar birçok farklı alanı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu sektörlerin başında COVID-19’un neden olduğu küresel yarı iletken kıtlığı nedeniyle zaten kısıtlı araç tedarikiyle boğuşan otomotiv sektörü geliyor. Bazı firmalar Türkiye için planlanan yarı iletken siparişlerinin 1-2 ay gecikeceğini bildirirken, bu durumun araç fiyatlarına da yansıması ön görülüyor.  El yakan araç fiyatlarına artan akaryakıt fiyatları da eklenince araç satın almayı düşünen vatandaşlar, kısa süreli ihtiyaçlar için kiralama seçeneğine yönelmeye başladı.

Benzin yerine dizel araç tercih ediliyor

Savaşın endüstriler üzerinde bir dalgalanma etkisi yarattığını ve otomotiv sektörü de bundan nasibini aldığını belirten online araç kiralama platformu Miniyol.com kurucu Ortağı Yaşar Çelik, “Rusya ve Ukrayna, önemli gazlar ve metallerin yanı sıra yarı iletken üretiyor. Buradaki aksama tüm dünyayı da yakından etkiliyor.  Bu savaş, milyonlarca otomobil üretimini azaltabilir. Yeni gibi tedarik krizi ile sektör karşı karşıya kalabilir. İki ülke arasındaki gerginliğin sektöre bir diğer etkisi de akaryakıt üzerinden olunca, tüketici davranışlarında değişimler gözlenmeye başladı. Örneğin araç satın alımlarında ertelemeler yaşanırken, kiralama seçeneği ise geçtiğimiz dönemlere göre hareketlenmeye başladı. Akaryakıt fiyatları,  kiralama tercihini de dizel araçlardan yöne çevirdi” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.