Öztrak: “Bu zamları Brigitte Bardot yapmadı”

Güncel


CHP Sözcüsü Öztrak,  Sarayın artık milletin dertlerine çare bulacak takati kalmadığını, yapabildikleri tek şeyinsorumluluğu başkalarına yıkmak olduğunu belirterek, “Bir gecede elektriğe yüzde 127’ye varan zammı kim yaptı? Son bir yılda, benzine yüzde 110, mazota yüzde 133 zammı kim yaptı? Herhalde İngiltere Kraliçesi yapmadı. Rahmetli Başkan Kennedy de yapmadı. Taçsız kral Pele de yapmadı. Brigitte Bardot veya Nadia Comaneci de yapmadı. Bu zamları Şener Şen hiç yapmadı. Bu zamları siz yaptınız siz. Bu zamları Sarayın kibirlisi yaptı” diye konuştu.

Sarayın CHP’nin ekonomi konusunda önerilerini önce reddettiğini sonra teker teker hayata geçirmek zorunda kaldığını ifade eden Öztrak, “Biz milletin dertlerini dile getiriyoruz. Aklın bilimin işaret ettiği istikameti, olabilecek çözümleri de gösteriyoruz. Ama hep iş işten geçtikten sonra, milleti perişan ettikten sonra dediklerimize geliyorsunuz” dedi.

Uluslararası İstatistik Enstitüsü ve Uluslararası Resmi İstatistikler Birliği Başkanlarının ortak bir açıklamayla TÜİK verilerine ilişkin kaygı ve eleştirilerini açıkladığını hatırlatan Öztrak, “Saray sonunda TÜİK’i dünyanın diline düşürdü. TÜİK vasıtasıyla, milletin hakkını nasıl yediğini dünya da artık gördü. Arjantin ve Yunanistan daha önce buna benzer durumlara düşmüştü. Yunanistan’da yetkililer yıllarca mahkemelerde süründü. Uluslararası örgütler, Arjantin İstatistik Ofisi’nin rakamlarını yıllarca güvenilmez bularak kullanmadı. Şimdi maalesef Türkiye de aynı konuma doğru hızla ilerliyor. Resmi istatistiklerine güvenmedikleri bir ülkeye, uluslararası finans çevreleri, yatırımcılar neden gelip yatırım yapsın?” diye sordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın İstanbul’daki bina bitmeden, personelinin apar topar İstanbul’a götürülmeye çalışıldığını kaydeden Öztrak, “Birileri arkalarında iz bırakmamak için olsa gerek, bu kurumun da hafızasını sıfırlamaya çalışıyor. Kıdemli personeli emekliliğe zorlamak için, bir sürü teşvikler öneriyorlar. Nedir bu telaşınız? Nedir bu panik? Neyin paniği bu? Merak etmeyin! Gök kubbenin altında hiçbir şey gizli kalmaz. Buharlaştırılan 128 milyar doların da, 20 Aralık gecesi kurulan finansal kumpas için yakılan 9 milyar doların da, mutlaka izi bulunur, hesabı da sorulur” değerlendirmesinde bulundu. 

Öztrak, CHP iktidarında Merkez Bankası’nın, bulunması gereken yere, yani Ankara’ya geri döneceğini belirtti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de MYK gündemine dair basın toplantısı düzenledi. Öztrak konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kaçak sarayın mukimi ülkeyi tek başına yönetmeye kalktı. Devletin köklü kurumlarını işlevsizleştirdi. İtibarsızlaştırdı. Yok etti. Devlet yönetiminde liyakat bitti. Saraya sadakat, geçer akçe oldu. Yandaş kayırma aldı yürüdü. Adalet, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, temel hak ve özgürlükler, demokrasimiz, bu ucube rejim elinde darbe üstüne darbe aldı. Dış politika milli olmaktan çıktı. İç siyasete malzeme yapıldı. Bunun sonucunda yaşanan savrulmalar, ülkemizin itibarına, ülkemizin çıkarlarına çok büyük zararlar verdi. Ülke yönetilemez hale geldi. Saray sosyetesinin, beslemelerinin, yandaşlarının kasaları ağzına kadar dolarken, Merkez Bankasının döviz kasası boşaltıldı. Sarayın kibirlisi görülmemiş bir buhrana yol açtı. İşte bugün devam etmekte olan Merkez Yönetim Kurulu toplantımızda, ağırlıklı olarak bu konuları ve çözümlerini ele aldık. 

ÇÜRÜK OLAN MEYVE DEĞİL, EKONOMİ POLİTİKALARI

Mutfaklarda tencereler boş. Cepler boş, cüzdanlar boş. Saray yönetimi milletimizi, boş tosta, boş baklavaya, boş içli köfteye mahkûm etti. Böyle bir beceriksizliği bu ülke hiçbir zaman görmedi. Böyle bir rezaleti yaşamadı. Şimdi şu resme bir bakalım. Çürük meyvenin adı, “ekonomik meyve” olmuş. Marketler çürük elmayı, armudu, ekonomik meyve diye satmaya başlamış. Soruyorum bu fotoğrafta gerçekten çürük olan ne? Meyve mi? Yoksa Saray zihniyeti ve ekonomi politikaları mı? Tabii ki ikincisi… Bunların çürük ekonomi politikaları; fahiş elektrik faturası oldu, milleti çarptı. Milletimiz Pazar artıkları için artık kuyruğa giriyor. Pazarda fileye; tek bir salatalık, tek bir biber, tek bir patlıcan, tek bir domates koysanız, cebinizden en az 20 lira çıkıyor. 

 

BİZİM SÖYLEDİKLERİMİZİ YAPIYOR


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.