Öztunç: “AK Parti’nin şovmen bakanları, deprem gerçeğini unutmayın!”

Güncel


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Öztunç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kayseri’de gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki deprem üzerine açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, “Son aylarda yaşadığımız depremlerde can ve mal kaybı yaşamamış olmamız sevindirici. Yine de deprem ülkesinde yaşadığımızı,  afet ve risk yönetimini ve tedbirlerinin hep güncel olması gerektiğini unutmamalıyız. Son günlerde fay hatlarındaki hareketlilik hızlandı. Deprem gerçeğini hatırlamak için illa depremin olmasi, insanların ölmesi mi gerekir. AKP’li bakanların en büyük özelliği şov yakmaktır. Tıpkı İzmir Depreminde enkaz üstüne çıkıp şov yaptıkları gibi…” dedi.

Arazi Kapatma Partisi: AKP

Öztunç; “AKP afet riskini, kentlerin rantına çökme aracı haline getirdi. Yani amacından saptırdı. Uzlaşmayla alamadığı taşınmazı, afet gerekçesiyle acele kamulaştırmayla yurtaşın elinden alıyor, TOKİ ve yandaş müteahhitlerle mahallelere dalıyor. Hiç bir bilimsel rapora dayanmadığı için iptal edilen onlarca riskli alan ilanı söz konusu. Onbinlerce yoksulu bu yolla yerinden etti. AKP’ye afete karşı naptın diye sorsalar, cevabı arazi kapatıyordum olur. Artık AKP’nin açılımı Arazi Kapatma Partisi olarak algılanmaya başlandı” dedi.

Afete Dirençli Kentler Birinci Önceliğimiz

Geçtiğimiz yıl yayınladıkları CHP Afet ve Aşırı Doğa Olayları Politika Belgesine değinen Öztunç; “Afet riskleri azaltılmış dirençli kentler birinci önceliğimiz olmalıdır. Kentlerde fay hatları ile depreme ve aşırı doğa olaylarına karşı hassas ve dirençsiz bölgelerdeki yapılaşmalardan öncelikli olarak kaçınılmalı, bilimsel ve objektif verilere göre hazırlanan raporlara dayanarak afet riski tespit yapılmalıdır” önerilerini yineledi.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.