Pandaların ABD’ye gidişinin 50. yılı kutlandı

Güncel


ABD’nin başkenti Washington DC’deki Smithsonian’s Ulusal Hayvanat Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikle pandaların ülkeye gelişinin 50. yıldönümü kutlandı.

Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, yaptığı açıklamada, son 50 yılda Çin ve ABD’nin pandaların korunması alanında gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde panda sayısının bin 800’ün üzerine çıktığını, bu işbirliğinin biyolojik çeşitliliğin korunması bakımından diğer ülkeler için iyi bir örnek teşkil ettiği belirtildi.

Büyükelçi Qin, “Çin ve ABD, işbirliği yaparak dünyaya fayda getirecek büyük işlere imza atabilir. İki ülkenin, pandaların korunmasında olduğu gibi, her alandaki işbirliğini sürdürerek hem iki ülke halkına hem de tüm dünyaya mutluluk getirebileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Smithsonian’s Ulusal Hayvanat Bahçesi Müdürü Brandie Smith, iki ülke arasındaki işbirliğinin sembolü olan pandaların, ABD ve Çin halkları arasında dostluk köprüsü kurduğunu ifade etti.

Etkinliği yaklaşık 20 bin kişi izledi. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.