Pandemi Çinlilerin okuma alışkanlığını nasıl etkiledi?

Güncel


Psikoloji, çizgi roman ve edebi eserler, 2021’de Çinli okuyucular arasında en popüler kitap türleri oldu. Bu kitaplar toplumdaki başlıca endişeleri ve ilgi çekici konuları yansıtıyor.

Yayıncılık alanında bir danışmanlık şirketi olan Beijing OpenBook tarafından hazırlanan 2021 yılında kitap satışına ilişkin rapora göre, COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de yayıncılık pazarında büyük zorluklar yaşandı. 2020 yılının satış hacminde 2015 yılından sonra ilk düşüş görüldü. 2021 yılında bu oran biraz yükselse de salgın öncesindeki seviyelere hala ulaşamadı.

2010-2020 arasında online platformlarda kitap satışı yıllık yüzde 20’den fazla büyüdü. Ancak 2021 yılında çevrimiçi kitap satışı önceki yıla oranla sadece yüzde 1 arttı.

Salgın nedeniyle çoğu etkinliğin çevrimiçi olarak düzenlenmesinden ötürü, kitapevlerine gidenlerin sayısı daha da azaldı.

Beijing OpenBook verilerine göre, 2021’de kitapçılardaki kitap satışı önceki yıla göre sadece yüzde 4 büyüdü. Bu rakam 2019’a kıyasla yüzde 31 düştü.

Pandemide online edebi eserlere ilgi arttı

2021’de en çok satan 100 romandan 63’ü kadın okuyucuları hedefleyen online edebi eserlerdi.

10 yıldır Shanghai’da kitap editörü olarak çalışan Shen Yu, daha fazla insanın eğlenceli, ancak derinlik ve sanatsal değerden yoksun online edebi eserleri tercih etmeye başladığını söyledi. Bunun nedenine değinen Shen, salgın döneminde bir nebze rahatlama ihtiyacı duyan insanların, derinlikten uzak durmalarını gerekçe gösterdi. 

Online edebi eserlerin hızla gelişmesine rağmen, en çok satanlar listesinin tepesinde çok bilinen eserler yer alıyor: Üç Cisim Problemi (Çince: San Ti) üçlemesi 2021 yılı roman ve hikaye listesinin tepesinde yer aldı. 

Pandemi Çinlilerin okuma alışkanlığını nasıl etkiledi?_fororder_kitap2

En çok satan 100 romandan 12’si 2021 yılında yayınlandı, bu romanlar genel olarak yerli yazarların yeni yapıtları ve klasik kitapların yeni baskısı ve gençliği konu alan çevrimiçi romanlardan oluştu. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.