Petrol fiyatlarındaki sert düşüş

Güncel


Petrol fiyatlarındaki sert düşüş (Brent

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Yurt içindeşubat ayına ilişkin Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi takip edildi. Bütçe dengesi, şubat ayında vergi gelirlerinde ve TCMB’nin kar transferi ile diğer gelirlerdeki sert artışla 69,7 milyar TL fazla verdi. Faiz giderlerindeki artış ise daha iyi bir bütçe görünümünü sınırladı. Aylık bazda vergi gelirlerinde (geçici kurumlar vergisi ve ithalde alınan KDV hariç) düşüş dikkat çekmekte. Harcamalar tarafında ise borç verme giderindeki (KİT sermaye hesabı) artış dikkat çekmekte. 2021 yılı Şubat ayında ise bütçe 23,2 milyar TL fazla vermişti. 12 aylık kümülatif bütçe açığı 138 milyar TL’den 91,5 milyar TL’ye geriledi ve bütçe açığı/GSYH* oranı da %1,9’dan %1,3’e geriledi. 2022 yılı için bütçe açığı/GSYH oranı %3,5 hedeflenirken, yılın başlangıcında bu seviyenin belirgin altında kalmaya devam etti. Faiz dışı denge şubatta 113,4 milyar TL fazla verdi, 12 aylık faiz dışı fazla ise ocak ayındaki 35,1 milyar TL’den şubat ayında 112,6 milyar TL’ye yükseldi. (*GSYH için 2021 yılı verisini dikkate almaktayız.)


  Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı – BÜMKO.
Vergi gelirleri, enflasyondan arındırılmış olarak da belirgin bir artış sergilese de alt kırılımlara yayılmaması ve bazı kalemlerde yoğunlaşması dikkat çekmekte.Dolaysız vergiler kurumsal vergilerdeki artış kaynaklı güçlü seyrini şubat ayında da sürdürüyor. Diğer gelirlerde de yıllık bazda faiz gelirlerindeki artış dikkat çekici. Harcamalar tarafında ise faiz giderleri aylık bazda tarihi yüksek seviyesinde.
 
Ayrıca şubat ayına ilişkin konut satışları verisi açıklandı. Toplam konut satışları ocak ayında aylık %61 oranında sert gerilemenin ardından şubat ayında aylık %10,5 oranında artışla kısmi toparlanma sergiledi, yıllık artış hızı ise %25,1’den %20,1’e gerileyerek yavaşlamasını sürdürdü. Toplam konut satışları şubat ayında 9.281 adet artışla 97.587 adede yükseldi, bununla birlikte tarihsel ortalamanın altındaki seyrini sürdürdü.


             Kaynak: TCMB.
Bunun yanında, şubat ayına ilişkin tarım ÜFE verisi takip edildi. Tarım ÜFE şubat ayında aylık %13,74 artarken, yıllık bazda ise %68,49’a yükseldi. Böylece Tarım-ÜFE, aylık bazda ocak ayındaki rekor seviyeye yakın artarken, yıllık bazda ise 2011 yılına uzanan veri setinin rekor seviyelerinde gerçekleşti.

Ayrıca ABD’de mart ayına ilişkin New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi, Rusya ve Ukrayna kaynaklı risklerin artmasının ardından 3,1’den -11,8 seviyesine gerileyerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti ve imalat sektörü faaliyetlerinde daralmaya işaret etti.

Bunun yanında, Almanya’da mart ayına ilişkin ZEW cari durum ve beklentiler endeksleri takip edildi. Ukrayna ve Rusya kaynaklı artan jeopolitik risklerin yanında tedarik endişeleri ve artan enflasyonist baskıların etkisiyle mart ayına ilişkin cari durum ve beklentiler endekslerinde sert düşüşler görüldü. Martta cari durum endeksi -8,1’den -21,4’e gerileyerek beklentilere yakın düşüş sergilerken, beklentiler endeksi ise 54,3’ten -39,3’e gerileyerek negatif bölgeye geçti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 21’de Fed’in FOMC Toplantısı ve TSİ 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Fed’in bugünkü toplantıda 25 baz puan faiz artırması beklenmekte. Ayrıca bu toplantıda ekonomik projeksiyonlar da açıklanacak ve gelecek dönemdeki para politikasına dair de ipucu verecektir. Ayrıca bilanço daraltılmasına ilişkin mesajlar da izlenecek.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.