Piyasa gelişmeleri

Güncel


Küresel piyasalar haftanın son işlem gününde Fed’in sıkılaşma beklentileri ve Rusya-Ukrayna gerilimi ile satış ağırlıklı başladı. Dün gün içerisinde %1’i aşan kazanç gösteren S&P500 endeksi kapanışa doğru kazançlarını verdi ve günü %1.10 kayıpla tamamladı. Bugün vadeli endekslerde de görünüm negatif. BIST ise dün günü %1.36 düşüşle tamamladı. Sanayi hisseleri düşüşe öncülük etti. Bugün Ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksi rakamı açıklanacak. Diğer yandan TCMB verilerine göre yabancı yatırımcılar geçtiğimiz hafta $55mn tutarında hisse senedi ve $76mn tutarında Dibs satışı gerçekleştirdiler.

İZLENECEKLER

—Ocak’21 TÜİK Tüketici Güven Endeksi

ŞİRKET HABERLERİ

—BRSAN, Romanya’da kurulu bağlı ortaklığının yatırım planları doğrultusunda ağırlıklı olarak Avrupa’daki otomotiv müşterileri için üretim yapacak özel boru işleme tesisinin kurulacağı araziyi Romanya’da €805bin bedelle satın aldığını bildirdi.

—SKTAS, %84 oranında bağlı ortaklığı Efeler Çiftliği’nin halka arzına ilişkin başvurunun 31.12.2021 tarihli finansal tablolara göre hazırlanan başvuru evraklarının nihai hale gelmesinin ardından kurula başvurulacağını belirtti.

—SAHOL hisse geri alım programı kapsamında dün TL15.29 fiyat ortalaması ile toplam 300bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

—ARCLK hisse geri alım programı kapsamında dün TL52.37 fiyat ortalaması ile toplam 720bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

—DERIM’in ödenmiş sermayesini %100 oranında bedelli olarak artırarak TL27mn’dan TL54mn’a çıkarma talebi kurul tarafından kabul edildi.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.