Piyasadan haberler

Güncel


Söktaş, Güneş enerjisi yatırımı için sözleşme imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Şirketimizin Aydın iline bağlı Söke ilçesinde yer alan 140.000 m² açık alana kurulu tekstil üretim kampüsündeki fabrika binalarının çatılarına, 1,5 MW kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacağını 13.09.2021 tarihinde duyurmuştuk.Şirketimiz ile ilişkili taraf olmayan başka bir şirket tarafından gerçekleştirilecek 1.173.575 $+KDV tutarındaki söz konusu yatırıma ilişkin “Elektrik Santrali Alan Tahsis, Kurulum, Kullanım ve Enerji Yönetimi Hizmet Sözleşmesi” imzalanmış olup, bu yatırıma ilişkin Şirketimizden herhangi bir nakit çıkışı olmayacaktır.Sözleşme kapsamında kurulu güç kapasitesi 1,9 MW’a çıkarılmış olup, bu sayede yıllık 3.300.000 kWh elektrik üretilecek ve yıllık tüketimimizin %20’si bu santralden karşılanacaktır.Santral ilk 7,5 yıl yatırımı yapacak olan şirket tarafından işletilecek olup, üretilecek elektrik üzerinden gelir paylaşımı yoluyla şirketimizin elektrik giderlerinden tasarruf sağlanacaktır. 7,5 yılın sonunda söz konusu santral tamamen Şirketimize devredilecektir. “

Gübretaş Maden Yatırımları AŞ, hazır beton üretimi yatırımı için teşvik belgesi aldı.Gübretaş Maden Yatırımları, 280 m3/saat hazır beton üretim kapasiteli komple yeni yatırım için 16,3 milyon TL sabit yatırım tutarlı yatırım teşvik belgesi aldı.Şirket bu yatırımla 25 kişiye istihdam yaratacak. Teşvik belgesinde KDV istisnası olacak.

Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım Menkul Değerler, INVEO Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı kuruluş izni için Sermaye Piyasası Kuruluna(SPK) başvurdu. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Inveo Yatırım Holding olarak, Türkiye Girişimcilik Ekosistemi’nin gelişimi ve başarısı yanında, ülkemizin kalkınmasının yönünde yüksek teknolojik ürün üretim ve ihracatı hedefine katkı vermek üzere yoğun çalışmalar yürütülmektedir.Bu çerçevede “yüksek gelişim, küresel büyüme ve yenilik” ve “Inveo Yatırım Holding bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile sinerji yaratma” potansiyeli olan şirketlere yatırım yapılması noktasında 10.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantımızda 65 milyon TL sermaye ile “INVEO Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” kurulmasına karar verilmiştir. Rekabet avantajı yüksek, inovasyona dayalı hizmet geliştiren, yenilikçi, ölçeklenebilir iş modellerine sahip, sektöründe yıkıcı etki ile dönüşümü tetikleyici ve yeni nesil teknolojileri hem kullanma hem de oluşturma kabiliyetine sahip şirketlere GSYO tarafından yatırım yapılması planlanmaktadır. Grubun sağladığı tecrübe, kurumsal bilgi ve nitelikli insan kaynağı desteği ile birlikte GSYO bünyesinde piyasa değerleri milyar dolarları bulacak şirketlere ulaşılması hedeflenmektedir. Yatırım yapılacak şirketlerde küresel büyüme ve aynı zamanda globaldeki yatırımcılar tarafından yatırım alma potansiyeli bulunması yatırım yapılmasında kritik bir tercih nedeni olacaktır. 65 Milyon TL sermaye ile kurulacak “INVEO Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” unvanlı şirkete toplam sermayesinin %85,00’ına tekabül eden 55.250.000 TL ile iştirak edilmesine karar verildiğini 10.02.2022 tarihinde açıklamıştık. 10.02.2022 tarihli açıklamamıza istinaden “INVEO Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” nin kuruluş izni için Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile birlikte bugün (18.02.2022) itibariyle Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’ na başvuruda bulunulmuştur. Süreçle ilgili gelişmeler önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Ford Otomotiv’in üst düzey yönetiminde atamalar yapıldı..Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Şirketimizin 18Şubat 2022 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında;30 Aralık 2021tarihinde, 1 Nisan 2022 tarihinden geçerli olmak üzere açıklanan atamayürürlükten kaldırılarak halihazırda İnovasyon ve Yeni Girişimler Direktörügörevini yürütmekte olan Sn. Saibe Gül Ertuğ’un 1 Mart 2022 tarihinden itibarengeçerli olmak üzere Finans ve Muhasebe Genel Müdür Yardımcısı Vekili (CFOVekili),Toplam KaliteDirektörü görevini yürüten Sn. Oya Başak Akyol’un 1 Mart 2022 tarihindenitibaren geçerli olmak üzere yeni oluşturulan İnsan Kaynakları ve Dönüşüm GenelMüdür Yardımcısı,Dönüşüm Liderliğibünyesinde Çevik Koç görevini yürütmekte olan Sn. Fikri Onur Sarıkaya’nın, 1Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Toplam Kalite Direktörü,Akıllı HareketlilikLideri görevini yürütmekte olan Sn. Fahrettin Canalp Gündoğdu’nun, 1 Mart 2022tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İnovasyon ve Yeni Girişimler Direktörü olarak atanmalarına karar verilmiştir.

QUA Granite’nin devam eden yatırımları kapsamında ilk yeni hattı devreye alındı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “08.09.2021 tarihli özel durum açıklamamız ve 30.09.2021 tarihli yönetim kurulu faaliyet raporumuzda belirtilen, dört yeni üretim hattı ve inşaatı için planlanan yatırımımız kapsamında, ilk fırınımız bugün (18.02.2022) itibarıyla ateşlenmiş olup iki hafta içerisinde tam faaliyetine başlayacaktır. Yeni açılan hattımız ile birlikte mevcut yıllık kapasitemiz %68 artarak 11 milyon m²’den 18,5 milyon m²’ye yükselecektir.Yatırım süreçlerinin tamamlanması ve diğer hatlarımızın montaj süreçlerinin tamamlanıp devreye alınmasıyla, bilgilendirmeler ayrıca yapılacaktır.”

Brisa 2021 yılında kur dalgalanması ve hammadde fiyatlarında yaşanan artışlara rağmen, Avrupa ve CIS ülkelerine yakın stratejik tedarik zinciri konumu ile atılan doğru adımlar, etkin fiyatlama politikaları, kur riskine karşı uygulanan yerinde hedge politikaları ile rekor seviyelerde sonuçlara ulaştı. Brisa’dan yapılan açıklamada, “Stratejilerimizden biri olan “Operasyonel mükemmellik” alanında, üretim başarısını kanıtlamış İzmit fabrikamız ve 2018’de devreye aldığımız akıllı uygulamalarla dolu Aksaray fabrikamızla 2021 yılında da verimliliği arttırılmıştır. 2021 yılında, artan lastik talebine paralel olarak Brisa da güçlü bir performans sergilemiştir. Yıllık satış gelirleri ise 6.634 milyon TL’ye, FAVÖK marjı ise geçen sene ile benzer seviyelerde olup %22,4 gerçekleşmiştir. İhracat gelirlerinde USD bazında %30, TL bazında ise %61 artış elde edilmiştir. Net kar ise yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 katına çıkmış, 1004,6 milyon TL olmuştur. Nakit yönetimindeki başarı hikayesini devam ederken karlılıktaki kalite artmış ve buna bağlı olarak toplam net borç bu yıl sonu itibari ile net nakit pozisyona geçip 613,3 milyon TL seviyesinde gerçekleştirmiştir.” denildi.

Afyon Çimento…Çimsa iştiraki Afyon Çimento, cirosunu geçen yıla göre %53 artırarak 270 milyon TL’den 413 milyon TL’ye; net kârını ise %351 artışla 17 milyon TL’den 77 milyon TL’ye yükseltti. Afyon Çimento’nun oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini söyleyen Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar, “2020 yılı itibariyle değişen dünya düzeni ve bundan etkilenen ekonomik koşullara rağmen 2021 yılında başarılı finansal sonuçlara imza attık. Afyon Çimento olarak gri çimento alanındaki uzmanlığımız ve yenilikçi bakış açımız ile yurt içi pazardaki etkimizi, odağımıza aldığımız ihracat fırsatları ile güçlendiriyoruz. Bugün dünyanın en büyük çimento pazarlarından biri olan Amerika pazarında da yer alıyoruz” değerlendirmesini yaptı.Sabancı Topluluğu bünyesindeki Çimsa’nın iştiraki Afyon Çimento, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Afyon Çimento 2021 yılında cirosunu 413 milyon TL’ye; net kârını ise 77 milyon TL’ye çıkardı. Brüt kar marjını bir önceki yıla göre 2 kat iyileştiren Afyon Çimento; operasyonel performansına ek olarak etkin nakit yönetimi ile borçluluğunu da bir önceki yıla göre düşürdü.

Enerjisa…5 yıllık dördüncü uygulama döneminin ilk yılı 2021’de, Enerjisa Enerji şebeke altyapısını genişletmeye devam etti ve elektrik dağıtım şebekelerine 2,8 milyar TL yatırım yaparak, yatırımlarını 2020 yılına göre %56 artırdı.Enerjisa Enerji CEO Murat Pınar konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Sorumlu kamu hizmeti anlayışımız doğrultusunda 2021 yılında yaklaşık 22 milyon nüfusa kesintisiz enerji sağlamak için çalıştık. Ani ve yoğun kar yağışı, geniş çaplı yangın, kuvvetli sel gibi afetlerin kesintisiz enerji arzını etkilememesi için tüm çalışanlarımızın gayretiyle büyük bir mücadele verdik. Öte yandan tedarikçilerimiz, düzenleyici otorite ve tüm paydaşlarımızın desteği ile her türlü zorluğa rağmen planladığımız yatırımları hayata geçirdik. 2021 yılında şebeke yatırımlarımız 2,8 milyar TL seviyesine ulaştı.” dedi.

Vakıf Katılım, 5 milyar 720 milyon TL olan sermayesini 9 milyar 635 milyon TL’ye yükseltti. Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, “Kurumumuz kuruluşundan bu yana istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Pandeminin yaşattığı zorlu koşullara rağmen gerçekleştirdiğimiz sermaye artırımından dolayı mutluyuz” dedi.

Enerjisa 2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 2.282.368.000 TL (Önceki 1.087.683.000 TL )

Söktaş 2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 3.912.176 TL (Önceki -48.956.404 TL )


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.