Piyasalar şahin Fed’e rağmen pozitif seyretti

Güncel


“Piyasalar şahin Fed’e rağmen pozitif seyretti”

Fed dün piyasa beklentisine paralel şekilde politik faizini 25 baz puan artırarak 0,25 – 0,50% aralığına çekti. Karar 1’e karşı 8 oyla alındı. Karşıt oy da, St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın 50 baz puan artırım yönündeki oyu oldu. Yılsonu faiz beklentisi 1,9, 2023 yılı için ise 2,8 oldu. Yılsonu için enflasyon tahminini 2,6’dan 4,3’e çıkarırken, büyüme tahminini 4%’ten 2,8%’e düşürdü.

Fed Başkanı Powell, takvimlenen toplantılardan birinde bilançonun daraltılması konusunda da adımlar atılacağını belirtti. Tedarik sorununun düzelmesini beklendiklerini belirten Powell, bu beklentilerinin gerçekleşmemesiyle birlikte enflasyonun arttığını, ancak bunun kalıcı olacağını beklemediklerini ifade etti.

Asya borsaları Fed’in Aralık ayı projeksiyonlar ve bu yıla ilişkin piyasa beklentilerine göre önümüzdeki sürece ilişkin daha şahin bir tutum sergilemesine rağmen sert yükseliş yaşadı. Japonya’da 3,15%, Hong Kong’da 5,8%, Çin’de 2,6% civarında yükselişler görüldü.

Dolar endeksi dünü düşüşle kapatmasının ardından baskı altında kalmaya devam etti. Sterlin, Fed sonrası İngiltere Merkez Bankası’nın 50 baz puan faiz artırımı yapabileceği ihtimalinin artmasıyla değer kazandı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Şahin Fed sonrası durum”

Fed’in projeksiyonları yılın kalanında 6 faiz artırımı daha gerçekleşebileceği, yani tüm toplantılarda 25 baz puanlık artırım yapılabilecek alanı olduğunu öngörüyor. 2023 yılı için ise üye sayısı bakımından 2 faiz artırımı daha öngörülse de, ortalamaya baktığımızda 4 faiz artırımı ihtimali daha var.

Enflasyona yönelik açıklamalar çok daha netti. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor; enflasyona neden olan şeylerin küçük bir kısmı şu an para politikalarının müdahale alanında. Fed savaş sürecini veya savaşın yol açtığı büyüme baskısını engelleyemeyeceği gibi, salgınla ortaya çıkan tedarik sorunuyla da mücadele edemez. Artan petrol fiyatları da para politikasıyla güçlü bir korelasyona sahip değil.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.