Piyasalarda enflasyon endişesi

Güncel


Yurtiçi tarafta enflasyon verisi açıklandı. Enflasyon aylık bazda %11,1, yıllık bazda ise %48,7 olarak açıklanırken, enflasyon verisi son 20 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti. Enerji fiyatlarındaki yükseliş enflasyonu yukarı yönlü tetikledi. Euro Bölgesi tarafında da son yılların en yüksek enflasyonu açıklanırken, bölgede enflasyon %5,1’e yükseldi. ECB Başkanı Lagarde, geçtiğimiz gün açıklanan faiz kararı ardından yüksek enflasyon verisi ile faiz artırımı sinyallerini uzun zaman sonra ilk kez verirken, 2021 yılındaki geçici enflasyon mottosundan vazgeçerek yüksek enflasyonun beklendiğinden uzun sürebileceğine dikkat çekti. Lagarde’nin konuşmasının beklenenden daha şahin olması, piyasalarda tedirginlik yarattı. Gelişmiş ülkelerde faiz artırımı sinyalini ilk verenlerden olan İngiltere, üst üste 2. ayda da sıkılaşmaya giderek faiz artırdı. 2014 yılından sonra İngiltere Merkez Bankası ilk kez üst üste iki faiz artışına gitti. Bu hafta ise Almanya ve ABD tarafından enflasyon verisi açıklanacak. ABD tarafındaki veri yakından takip edilecekken, beklentiler enflasyonun %7,2 gelmesi yönünde. Fed, faiz kararı ardından yüksek enflasyon ve omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ile faiz artırımını hızlandıracağının sinyallerini vererek Mart ayını işaret etti. Navlun fiyatlarındaki hareketlilik, tedarik sıkıntısı, ene

Yurt İçi Tarafta Piyasalar Veri Gündemi Yoğun

Önümüzdeki hafta yurt içinde Aralık ayı İşsizlik Oran, Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksi, Aralık Ayı Cari İşlemler Dengesi açıklanacakken, TCMB Piyasa Katılımcıları anketi yayımlanacak. Ayrıca bilanço dönemi de devam ediyor. Endekste ağırlığı yüksek olan EREGL’nin bilançosu 10 Şubat’ta bekleniyor.

Rusya – Ukrayna Krizi

Rusya – Ukrayna gerginliği devam ediyor. Piyasalar bölgelerden gelen haber akışlarını takip ediyor. Son olarak Ukrayna’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde Minsk Anlaşması çerçevesinde barışçıl yöntemlerle sona erdirileceğine samimiyetle inanıyoruz.” dedi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.