Piyasalarda Rusya – Ukrayna gerginliği

Güncel


Rusya – Ukrayna gerginliği artarak devam ediyor. Gerginliğe ABD ve NATO’da dahil oldu. Ukrayna işgali durumunda ABD kanadı Rusya’ya yaptırım uygulamaya hazırlanırken, ayrıca ABD Başkanı Biden’ın Rusya’ya yaptırım uygulayabileceği haberleri sonrasında ABD yönetimi, işgal olması durumunda uygulanacak yaptırımlara karşılık Rusya’nın doğal gazı kesmesi halinde Avrupa’nın ihtiyacının karşılanması için Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki doğal gaz üreticileri ile görüştüklerini belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geleceğini bildirildi. Putin’in geliş tarihi ise henüz açıklanmadı. Gerilimler ve Fed algısı ile yurtiçi piyasalar Pazartesi günü devre keserken, yurtdışından gelen iyi bilançolar, Rusya piyasalarının toparlanması ve Türkiye’de Enflasyon Raporu’nun açıklanması ile BİST100 endeksi kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Haftaya Fed Damgası

14 – 15 Aralık’taki toplantının tutanaklarında faiz artırım ve faiz artırımı ile bilanço küçültme mesajları veren Fed, 2022 yılının ilk faiz toplantısını gerçekleştirdi. Çarşamba günü gerçekleşen Fed Faiz Kararı Toplantısında ise benzer mesajlar verildi. Omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ve yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Fed’in faiz artırımını hızlandırma kararı aldığı açıklandı. Fed Başkanı Powell, artırım için Mart ayını işaret etti. Ancak bilanço küçültme için tarih verilmedi. Şahin açıklamalar sonrasında gelişmekte olan ülkelerin piyasaları baskılandı. Öyle ki Fed uygulayacağı politikaları Haziran ayından bu yana piyasalara sürüyordu. Powell’ın geçici enflasyon mottosundan vazgeçerek ‘Fed’in enflasyon ile mücadele için tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu’ açıklaması sonrasında Dolar Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

2022 Yılı Enflasyon Tahmini %23,2.

Perşembe günü yılın ilk enflasyon raporu toplantısı yapıldı. 2021 yılı IV. Enflasyon Raporu’ndaki 2022 yıl sonu için %11,8 olan enflasyon tahmini 11,4 puan artışla %23,2’ye yükseltildi. Enflasyon raporunda kur kaynaklı gelişmeler ön plana çıktı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu ‘Liralaştırma’ vurgusu yaparken, 20 Aralık’ta Merkez’in satış yapmadığını bilançoda rezervlerdeki düşüşte BOTAŞ’a yapılan döviz satışının etkili olduğunu söyledi.

Yurt İçindeki En Önemli Veri Akışı Haftaya Açıklanacak Ocak Ayı Enflasyon Verisi

Tüm dünyadaki en büyük sorun haline gelen enflasyon verisi yurt içinde 3 Şubat’ta TÜİK tarafından açıklanacak. Beklentiler enflasyonun aylık bazda %9 gelmesi yönünde. Özellikle elektrik ve doğalgaza yapılan artışların bu aya yansıyacağını düşünüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ‘Ocak ayında enflasyonun pik yapmasını sonra ise kademeli olarak düşmesini’ beklediğini belirtmişti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.