Piyasaların yönü

Güncel


BIST100… Global enflasyonis baskılar ve FED faiz artırımı beklentileri gölgesinde endeks geçen haftayı karışık seyir ile devam ettirmektedir. Buna göre endeks tarafında katalizler bazında baskının artma riski de devam etmektedir. Enflasyonist baskıların gölgesinde hükümet yeni ekonomik destek paketini açıkladı. Özellikle temel gıda maddelerinde yapılan %7’lik kdv indiriminin enflasyona olumlu etkide bulunacağı beklentisi bulunmaktadır. Bugun gözler açıklanacak olan TCMB Faiz kararındadır ve beklentileri sabit tutması yönündedir.

 

 

USDTRY… Güne 13.60 TL seviyelerinde başlayan kur, yatay seyirine devam etmektedir. ABD enflasyonunun 40 yılın zirvesini görmesi FED tarafındaki faiz artırım baskılarını artırmaktadır. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Geçen haftalar Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıkladığı ekonomik destek paketi enflasyonist baskı açısından olumlu etki yapması beklenmektedir ve bugün gözler TCMB faiz kararında olacaktır.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre devam etmektedir. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” öncesinde 20 TL seviyelerini test eden parite ay boyunca yatay seyrini koruyarak sabah saatlerinde 15.44 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Buna geçen haftalarda açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranının 5,1% ile en yüksek seviyede olması, bu endişeleri devam ettirmektedir. Ancak mevcut tarafta yapılan açıklamalarda teyit edildiği üzere enflasyonun başlıca nedenleri enerji olarak görülmektedir. Ayrıca Ukrayna tarafında olası bir savaş endişesi global riskleri daha da arttırmaktadır.

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.