Piyasanın durumu

Güncel


ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.03 düşüş ile 2,187 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 2,181 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 2,235 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. TOASO (2.6 puan) ve TKFEN (0.87 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EREGL (-5.11 puan) ve TCELL (-3.75 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 18 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %3.30 ile TKFEN ve %2.17 ile KRDMD olurken, en fazla azalan hisselerin ise %5.58 ile KOZAA ve %5.48 ile PETKM olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 9 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 21 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %26 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1.17 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.25 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 17 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise TKFEN ve THYAO hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta KRDMD, TKFEN ve TOASO dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise ARCLK, GUBRF ve PETKM ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.