Rusya temerrüt konusu

Güncel


Kupon ödemesi… Rusya’nın dolar cinsinden tahvil ödemelerindeki kriz şimdilik bitti. Rusya Maliye Bakanlığı, kupon ödemesine aracılık eden Citibank’ın Londra şubesine 117,2 milyon dolarlık bir ödemenin ulaştığını bildirdi. Bakanlık, Rusya’nın Eurobond’lara ilişkin yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti.

 

Rus temerrüdü ne anlama geliyor? Rus devlet tahvillerinin çapraz temerrüt hükümleri vardır, yani bir tahvil ihracında temerrüde düştüğünde, tüm ödenmemiş yükümlülüklerinde temerrüde düşmüş sayılabileceği anlamına gelir. Ancak bir ülke temerrüde düştüğünde, borç verenlerin gidecek uluslararası bir mahkemesi yoktur.

 

Yaygın olmasa da, ülkeler devlet borçlarını temerrüde düşürebilir ve periyodik olarak yapabilirler. Bu, hükümet tahvil sahiplerine geri ödemek için mali vaatlerini yerine getiremediğinde veya yapmak istemediğinde olur. Arjantin, Rusya ve Lübnan, son on yılda temerrüde düşen hükümetlerden sadece birkaçı.

 

Cuma Rus CDS’leri, iflas olasılığını %60’tan %48’e düşürdü. CDS 1500 puanda.. 1998 Rusya krizinden sonraki periyotta en yüksek eşikler 800’e yakın seviyelere yükseldiği 2008 finansal krizi ve 400’ün üzerini gördüğü 2014 Ukrayna krizi..

 

Rusya CDS tarihsel seyri… Kaynak: Bloomberg

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.