Rusya ve Filipinler Küçük Modüler Reaktörlerin, ön fizibilite çalışmalarının uygulanmasını planlıyor

Güncel


2019’un başlarında, Enerji Bakanlığı ve Rosatom, SMR teknolojisine dayalı NGS’leri detaylandırmak için Moskova’da ‘niyet tutanağı’ imzaladı.Rusatom Overseas’ın Başkanı Evgeny Pakermanov “SMR teknolojileri ada ülkeleri için istikrarlı, güvenilir ve çevre dostu olmakla birlikte enerji arzında da etkin çözüm sunuyor. Rosatom’un düşük güçlü reaktörleri, Kuzey Kutbu’nun zorlu koşullarında Rus buzkıranları üzerinde test edilen referans bir çözüm. Filipinler Cumhuriyeti ortaklarımızın, bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürmeye hazır olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi. 

SMR Günü, Dubai’deki “Rosatom Sürdürülebilir Bir Gelecek için Atılım Teknolojileri” haftasının ana etkinliği oldu. Bir hafta süren programda, en son nükleer yenilikler de dâhil olmak üzere çok çeşitli teknolojiler ve uygulamalar işlendi. Program, ayrıca yaşam kalitesini iyileştirmeyi ve küresel anlamda sosyal, ekonomik ve çevresel zorlukların üstesinden gelme konusunda yön göstermeyi hedefledi.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.