Salgınla mücadelede en başarısız ülke olan ABD yine yanlış yolda

Güncel


ABD Temsilciler Meclisi’nde kısa süre önce, Ukrayna için toplam 13 milyar 600 milyon dolarlık bir yardım fonunu da içeren bir bütçe tasarısı onaylandı. Ancak, iki parti arasında salgınla mücadele bütçesi konusundaki fikir farklılıkları nedeniyle, Temsilciler Meclisi, salgınla mücadele alanına ayrılması öngörülen 15 milyar 600 milyon dolarlık bütçeyi söz konusu tasarıdan kaldırdı.

ABD’deki mevcut ciddi salgın durumu ve salgınla mücadelede yaşanan sermaye sıkıntısı göz önüne alındığında, söz konusu karar son derece şok edici ve dünyanın tek süper gücü olan ABD’de siyasi çıkarların insanların hayatlarından daha önce geldiği gerçeğini gösterdi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden açıklanan verilere göre, şu an ABD’de COVID-19 vaka sayısı 80 milyona, salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı da 1 milyona yaklaştı. ABD, salgınla mücadele konusunda dünyada gerçekten en başarısız ülke. Salgınla mücadeleye ayrılan 15 milyar 600 milyon dolarlık bütçenin kaldırılması, siyasi partiler arasındaki mücadelenin ABD halkını daha tehlikeli bir duruma sürüklemekte olduğunu ve kök salmış toplumsal problemleri daha da ciddileştirdiğini gösterdi.

Salgın döneminde, ABD’deki sıradan vatandaşlar mutluluk ve güvenlik duygularını gittikçe kaybediyor. Bir taraftan en alt gelir grubundaki insanlar geçim sıkıntısı çekerken, diğer taraftansa zenginlerin varlıkları katlanarak artıyor.

Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 49. Toplantısı’nda, çeşitli ülkelerden gelen temsilciler, ABD’de mevcut polis şiddeti ve çocukların hak ile çıkarlarının ihlali gibi insan hakları sorunlarından çok kaygı duyduklarını belirtti. Çin’in Cenevre’deki BM Daimi Temsilcisi Chen Xu toplantıda yaptığı konuşmada, halkın mutlu yaşamasının, en önemli insan hakkı olduğuna işaret etti. ABD’li siyasetçiler, kendi eylemlerini artık iyice düşünmelidir.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.