Sektörün fuarı: “Marble İzmir”

Güncel


Dünya doğal taş sektörünün öncü fuarı olan Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 30 Mart – 2 Nisan 2022 tarihlerinde fuarizmir’de 27’nci kez kapılarını açacak.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Fuarı’nın 2022 yılına yönelik stratejik planlamaları, online olarak düzenlenen Danışma Kurulu Toplantısı’nda yapıldı. Sektör ile ortak akıl oluşturulan toplantıda, 2022 yılının fuar ve sektör açısından en verimli şekilde geçmesi için yapılacak olan çalışmalar değerlendirildi. 2023 yılı fuar tarihi de oy çokluğu ile karara bağlandı. 2023 yılı Marble İzmir Fuarı’nın 26 – 29 Nisan tarihlerinde düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı moderatörlüğünde gerçekleştirilen Marble İzmir Fuarı Danışma Kurulu Toplantısına, Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, Uluslararası Taş Kongresi Başkanı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu ile 50’ye yakın sektör temsilcisi ve İZFAŞ yetkilileri katıldı. 

Canan Karaosmanoğlu Alıcı: “Operasyonel süreçlerimiz tüm hızıyla ve eksiksiz olarak devam ediyor” 

Sektöre ve fuara yönelik bilgiler paylaşan İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Sektörde bazı fuarlar ya ertelendi ya da iptal edildi. Ancak Marble İzmir Fuarı 30 Mart – 2 Nisan tarihlerinde 27’nci kez kapılarını tüm dünyaya açmaya hazırlanıyor. Operasyonel süreçlerimiz tüm hızıyla ve eksiksiz olarak devam ediyor. Eski katılımcılarımızın yerleşim süreçleri tamamlanır tamamlanmaz Şubat ayının ikinci yarısı gibi yeni talepleri karşılamak için çalışmalarımızı bu yönde sürdüreceğiz. Fuarlar sektörün tüm aktörlerinin bir araya gelmesi, yeniliklerin tanıtılması, katılımcıların ve ziyaretçilerin yeni ticari bağlantılar yapması açısından son derece önemli ve gerekli organizasyonlardır. Mermer fuarları sayesinde son dönemde doğal taşa karşı ön plana çıkan seramik, fayans gibi yapay yüzey kaplama alternatiflerine karşı neden doğal taş kullanımının olması gerektiği kamuoyuna anlatılabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

Marble İzmir Fuarı, Türkiye doğal taş ihracatının can damarıdır 

1995 yılında doğal taş sektörünü Kültürpark’ta buluşturan Marble İzmir Fuarı’nın ilk yılında toplam doğal taş ihracatı 77 milyon dolarken, şu an fuarın da katkısı ile Türkiye’nin doğal taş ihracatının 2 milyar dolara çıktığını vurgulayan Alıcı; son 10 yılda, doğal taş ihracatının Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyar dolarlık katkı sağladığına dikkat çekti.

 

Alıcı “Marble İzmir Fuarı, Türkiye doğal taş ihracatının can damarıdır. Kültürpark’ta 47 yerli katılımcısıyla başlayan, 4 bin 719 kişiyi ağırlayan Marble İzmir Fuarı, 2005 yılında kabına sığmadı. Marble sayesinde Türkiye, uluslararası standartlara uygun fuar alanına kavuştu. 2015 yılında fuarizmir’in açılışı, Marble İzmir Fuarı ile birlikte yapıldı. İzmir’e fuarcılıkta uluslararası bir marka değeri kazandıran bu alan, Marble İzmir’in kente katkılarından biri oldu. Sektör fuarı, fuar da sektörü büyüttü. Büyük bir özveri ile sektörümüzle hareket ettiğimiz fuarımız, her yıl olduğu gibi 2022 yılında da dünya doğal taş ticaretinde ülkemizin gücünü temsil edecek” dedi.

Heyecanlı bekleyiş


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.