Shanghai’daki “portakal karşılığında kedi sevmek” hikayesi

Güncel


Omicron varyantının yayılması nedeniyle, 28 Mart gününde Çin’in en büyük şehri Shanghai karantina altına alındı. Salgının üstesinden gelmek için Shanghai yönetimi ve sakinleri büyük çaba gösterdi. Şu an, kentteki salgın devam ediyor. 14 Nisan’da asemptomatik vaka sayısı önceki günlerdeki 25 bin seviyelerinden 19 bin 873’e indirildi. Taburcu olan ve sağlık bakımından kurtulan  kişilerin sayısı ise 8600’ü buldu. Kentteki günlük ihtiyaç malzemelerinin tedariği iyileştirildi. Dinamik sıfırlama politikasının Çin’in durumuna uygun ve verimli olduğu kanıtlandı.

Türkiye’deki kamuoyu, Shanghai’daki salgının durumuna, özellikle kentteki tedarik sorunu ve kent sakinlerinin yaşamına büyük ilgi gösteriyor. Son günlerde, “Portakal karşılığında kedi sevmek” başlıklı haber Çin’in gündemine oturdu. Habere göre, soyadı Ying olan bir Shanghai sakini kendisinin yetiştirdiği bir kediyi komşusuna ödünç verdi. Kediyle 3 saat oynayan komşu, kediyi Bay Ying’e geri verirken 3 portakalla teşekkür etti. Aslında, salgın döneminde Shanghai sakinlerinin birbirine yardım etmesiyle ilgili bunun gibi çok sayıda öykü var. Bunlar, kent sakinlerinin salgınla mücadeledeki iyimser ve inatçı tutumunu yansıttı.

     Shanghai, 25 milyon nüfusa sahip büyük bir metropoldur. Böyle büyük bir kentin karantina altına alınması nedeniyle kısa bir zamanda tedarik sıkıntısının yaşanması normaldir. Önemli olan, tedarik sıkıntısının çözülmesidir. Çin Ticaret Bakanlığı Tüketim Pekiştirme Müdür Yardımcısı Li Danghui kısa süre önce yaptığı açıklamada, 11 Nisan gününe kadar ülkenin 11 eyaletinin, Shanghai’ya 18 bin ton günlük ihtiyaç malzemesi ve 5 bin 400 ton gıda sağladığını dile getirdi. Li açıklamasında, “Günlük ihtiyaç malzemeleri ve gıdanın tüm Shanghai sakinlerinin eline ulaşması için, şehirdeki her bir binada bir görevli nöbet tutuyor. Her bir binada oturanlar WeChat’ta bir sohbet grubu kurdu, söz konusu görevliler her gün WeChat’taki sohbet grubundan binada yaşayanların bilgilerini alıp onlara günlük ihtiyaç malzemeleri ve gerekli gıdayı sağlıyor.” ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra, Shanghai sakinleri ürünlerin kalitesi ve fiyatı hakkında alo şikayet hattını kullanabiliyor.

Diğer yandan, Türk basınında yer alan bazı haberlerde Shanghai’da meydana gelen son salgında hiçbir vakanın hayatını kaybetmemesinden şüphe duyuldu. Son salgında Shanghai’da vakalar arasında can kaybının ortaya çıkmamasının 3 nedeni var. Birincisi, şu an Shanghai’da yayılan Omicron BA.2 varyantının etkisi güçlü değildir. İkincisi, Shanghai sakinlerinin aşılanma oranı yüksektir, kentteki kişilerin ezici çoğunluğu 2 veya 3 doz aşı yaptırdı. Şu an kentte durumu ağır olan 9 vakanın tamamı, hiç aşı yaptırmayan kişilerdir. Üçüncü olarak, salgının ardında ülkenin 10’dan fazla eyaletinden gelen yaklaşık 40 bin sağlık personeli Shanghai’ya ulaştı. Bunun yanı sıra, Shanghai gelişmiş sağlık sistemine sahiptir. Bu yüzden, Shanghai’daki salgınla mücadele çalışmaları düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

    Şu an, COVID-19 salgını için dünya ülkeleri “vazgeçmek” veya “dinamik sıfırlama” olmak üzere iki seçenekle karşı karşıya bulunuyor. Çin vazgeçme kararı alan ülkelere yorum yapmak istemiyor. Çin’e göre, “dinamik sıfırlama” tüm vakaların yok edilmesi anlamına gelmiyor, vakaların zamanında bulunup kısa bir zamanda karantina altında tedavi görmesi ve salgının daha geniş çapta yayılmasının engellenmesi anlamına geldi. Dinamik sıfırlama politikasıyla, Çin vatandaşlarının can güvenliği ve sağlığı mümkün olduğu kadar korundu. Çinliler, can güvenliği ve sağlığın en önemli insan hakları olduğunu düşünüyor.

Çin hükümeti, salgınla mücadele ve ekonomik gelişmeler arasında  dengeli bir nokta buldu. Shanghai kentinin kısa bir zamanda karantina altına alınmasının amacı, ülkenin başka eyaletlerindeki vatandaşların ve Shanghai sakinlerinin gelecekteki normal yaşamının sağlanmasıdır. Bu yüzden, Çin asla “vazgeçmek” seçeneğini tercih etmeyecek. Dinamik sıfırlama, Çin’in durumuna uygun ve en verimli salgınla mücadele yöntemi oldu.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.