Sónar İstanbul elektronik müzik severleri ağırladı

Güncel


2022 yılında dünya çapında düzenlenen ilk Sónar etkinliği olan festival, iki gün boyunca 6500’ü aşkın katılımcıyı, elektronik müzik sahnelerinde öne çıkan 30 müzisyen, Sonar Screen’deki tasarımlarıyla 13 yenilikçi görsel sanatçı ve yaratıcılığı teknolojiyle besleyerek kültürel etkileşime odaklanan Sónar+D panelleriyle Zorlu PSM’de buluşturarak toplam 12 saat süren bir maraton deneyimi yaşattı.

 Dünyanın en prestijli müzik festivallerinden biri olarak bilinen Sónar’ın altıncı İstanbul ayağı %100 Music katkılarıyla düzenlendi. Merakla beklenen 30 müzisyen ve yenilikçi yaklaşımlarıyla öne çıkan 13 görsel sanatçı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin tüm alanlarını büyüleyici bir hale dönüştürerek benzersiz bir müzik deneyimi yaşattı. İki gün boyunca toplam 12 saat süresince Zorlu PSM’nin bütün sahnelerinde soluksuz bir müzik deneyimi yaşatan Sónar İstanbul 2022, Sónar+D etkinlikleriyle de insanları müzik, yaratıcılık ve teknoloji ekseninde bir araya getirerek katılımcılarına dopdolu bir festival konsepti sundu.

Elektronik müziğin efsanevi isimleri Ȃme b2b Dixon, The Blessed Madonna, Honey Dijon, HVOB Live,  Red Axes, Palms Trax,  Leon Vynehall, HAAi, Anfisa Letyago, Volvox,  Loraine James, Terr ve Wehhba 2022’nin ilk Sónar’ında heyecan verici setler çaldı.

Öte yandan, Türk elektronik müzik  sahnesinin öne çıkan isimleri Aksak, Algorave İstanbul: emrexdeger w/Lara Yılancıoğlu, Code Of Conquer (Cem Sonel x Kerim Dündar), Erdem Tunalı, evolve_dissolve by Koi Failure, Fluctosa & /da, Ilgın İçözü, Justintonic by Erdal İnci + Gurur Gelen + Barış Büyükyıldırım, Moophy, Ozan Tekin (Ambient Live Set),Şevval Kılıç, Algorave İstanbul: TsüTsü, Blank Wall Season w/ Ömer Özçelik + Ahmed Bektaş, Cihangir Aslan (Live), Code Of Conquer (Cem Sonel x Kerim Dündar), Evrim De Evrim, Feyza Emir, Fluctosa & /da, Granul ve Style-ist elektronik müzikte sınırların ötesine geçen bir yaklaşımla elektronik müzik severlere unutulmaz bir müzik deneyimi sundu.

Sónar+D’de Metaverse’ten NFT’ye, iklim krizinden sinemaya geleceğin konuları tartışıldı

Sónar İstanbul’un, Yaratıcı Endüstriler ve Teknoloji Girişimcisi aynı zamanda xtopia’nın kurucusu Lalin Akalan’ın küratörlüğünde ve Digilogue’un katkılarıyla gerçekleştirilen Sónar+D, bu yıl da birbirinden önemli ve güncel içeriklerin yer aldığı bir programla gerçekleşti. Teknolojik inovasyonlardan sanat dünyası ve sosyal değişime kadar geniş kapsamlı tartışmaların dünya genelindeki sektör ve endüstrilerden araştırmacılar, yenilikçiler ve iş liderleriyle gerçekleştiği beş panelin yer aldığı Sónar+D programında “Kamusal Alan ve Teknoloji”, “Sürdürülebilir NFT”, “Daha kaç kez iklim krizini konuşmamız gerekecek?”, “Metaverse ve Gaming” ve “Immersive Sinema” olarak beş farklı konu tartışıldı;

Kamusal Alan ve Teknoloji Sosyal İyilik

Dijital çağda kaçınılmaz olarak sokaklar ve kamusal alanlar da teknoloji entegreli tasarım mekanları haline geldi. Bu mekanların herkesçe ulaşılabilir olması, hem toplumsal mesaj vermeyi kolaylaştırıyor, hem de sosyal fayda için kolektif bilinç oluşturmayı hızlandırıyor. Konunun önemi ve gelecek olasılıklarını; bu alanda hem ülkede hem globalde öncü isimlerden olan Refik Anadol, ödüllü heykeltıraş ve Louis Vuitton cephe tasarımıyla tanınan Seçkin Pirim, bilgisayar ortamında mimarlıkla mimarinin sınırlarını araştıran ve ”Yankı” eseriyle Beyoğlu sokaklarında gördüğümüz Melike Altınışık, Hope Alkazar Direktörlüğü ile yepyeni ve heyecanlı bir yaklaşım sunan Bahar Turkay,  global olarak kamusal alanlara ve ikonik yapılara dijital müdahalelerle yeni yorumlar sunan Robin Yayla ve Galata Kulesi 3D haritalamasıyla dijital sanatı herkese ulaştıran Awesome Bros kurucularından Süleyman Yılmaz tartıştılar.

Sürdürülebilir NFT

Artık ana akım konulardan biri haline gelen NFT’lerin, etki alanı genişledikçe tartışılan konuların başlıkları da çoğaldı. Kripto paraların ekolojik etkilerinin yanında blok zincirleri kullanan NFT’lerin sürdürülebilirliği de büyük önem arz ediyor. Bu alanda, konuya farklı perspektiflerden bakacak önemli isimlerin bir arada olacağı panelde; iklim krizini ele alan podcast serisi eş kurucularından ve NFT’ye olan özel ilgisiyle Utku Güven, yeni teknolojiler ve NFT, token ekonomi gibi konularla ilgili eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Devrim Danyal, Bilgi Üniversitesi sürdürülebilirlik ve topluma hizmetten sorumlu rektör danışmanı Prof. Itır Erhart, görsel-işitsel sanatçı ve müzisyen olan ve kripto sanat alanında üretim yapan Kerim Safa, kendini bildi bileli çizim yapan grafik tasarımcı Birol Bayram ve yerli yabancı markalarla işbirliği yapan renkli çizimleriyle illüstratör Simay Bahçıvan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Daha Kaç Kez İklim Krizini Konuşmamız Gerekecek?


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.