Stresli yaşam saçlara zarar veriyor

Güncel


Plastik,Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrahı Doç.Dr.İbrahim Aşkar konu hakkında bilgiler verdi.

Yaşlanma, hastalıklar, enfeksiyonlar ve strese bağlı nedenlerden dolayı erkeklerde olduğu gibi kadınların yüzde 20`inde saç dökülmelerinin yaşandığını ifade eden Doç.Dr.İbrahim Aşkar, bayanlar arasında da saç ve kirpik ekiminin yaygınlaştığını söyledi.

Günümüzün stresli yaşam koşulları insan vücudunun her organını olduğu gibi saçları da olumsuz etkiliyor.Sağlıklı bir insanda günde ortalama 100 saç telinin dökülmesinin normal olduğunu belirten Doç.Dr. Aşkar,aşırı dökülmeler sonucu erkekler ve bayanlarda oluşan kellik veya seyrelmeler meydana geliyor.

Doç.Dr.İbrahim Aşkar,`Saçlar insan vücudunun önemli görsel üyelerinden biridir. Toplumda özellikle bayanlar saçlarının dökülmesi veya kel olmalarından dolayı, saçlarını bağlamak zorunda kalıyorlardı. Artık saç ektirerek her şeyden önce psikolojik bir rahatlama sağlıyorlar. Her şeyden önce saç için önemli olan vitaminler, demir, bakır, çinko gibi bazı maddelerin günlük olarak yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Saçı fiziksel ve kimyasal etkileyen faktörler vardır. Fiziksel faktörler gün içinde aşırı tarama ve fırçalama, güneş ışığı, deterjan içeriği yüksek şampuanlar, sık tekrarlayan fönleme, ortamda bulunan toz, duman, kir gibi günlük olayların yanında kimyasal olarak boya, perma ve renk açıcılar sıralanabilir. Bunlar hem saçta kuruma yaparak hem de saçın yapısına zarar vererek saçta kırılma, yıpranma oluşturur. Çeşitli teknikler kullanılarak ensesinin üst tarafından alınan dokular nakledilerek saç ekimi yapılma işlemine talep her geçen gün artıyor. FUT ve FUE denilen yöntemsel uygulamalara artık erkekler kadar bayanlardan da büyük talep gelmektedir`dedi.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.