Sunat: “Eğitime ve öğretmene değer verilmediğinin göstergesi”

Güncel


İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı Şenol Sunat, Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden iktidara yüklendi. Sunat, “AKP iktidarına sesleniyorum, bu kanun teklifini çekiniz. İnat edip geçirseniz de, az kaldı biz öğretmenlik meslek kanununu öğretmenlerimize armağan edeceğiz.” dedi.

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı Şenol Sunat ve İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında TBMM’de düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Konuyla ilgili son durumu paylaşan Sunat, “Bildiğiniz üzere, adı “Öğretmenlik Meslek Kanunu” olarak lanse edilse de meslek kanunu özelliği taşımayan 302 sayılı kanun teklifi, meclis komisyonundan her türlü itirazımıza karşı sayısal çokluk nedeniyle geçirilmiş, genel kurula getirilmiştir. 20 Ocak Perşembe günü teklife başlangıç yapılmış olup, bu hafta görüşmeler devam edecektir.” dedi.

“TEKLİFİN YENİDEN HAZIRLANMASI GEREKİYOR”

“Bu basın toplantısını; getirdikleri teklifi yüzleri kızarmadan bir tarihi gelişme olarak sunanların, çocuklarımızı yetiştiren yaklaşık bir milyon 200 bini aşan öğretmenlerimize hiç değer vermediklerini, her konuda olduğu gibi, insanların aklıyla oynayarak, saygısızlık yaptıklarını kamuoyuna anlatmak için yapıyoruz.” diyen Sunat, teklifin geri çekilerek yeniden hazırlanması gerektiğini vurguladı.

“EĞİTİME VE ÖĞRETMENE DEĞER VERİLMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ”

Sunat, “Öğretmenlerin, eğitimin paydaşlarının, eğitim sendikalarının, eğitim uzmanlarının görüşünü almadan, öğretmenlik gibi ihtisas mesleğini, kapsamlı bir mesleği 12 maddelik öğretmen meslek yasası adıyla düzenlemeye kalkmak, sonunda konuyu eğitim -öğretim tazminatı ve ek göstergeye indirgemek, onu da şarta bağlamak ve 2023’e ertelemek, eğitime ve öğretmene hiç değer verilmediğinin somut göstergesidir.” şeklinde konuştu.

“TEKLİFE MEVZUT DÜZENLEMESİ BİLE DENİLEMEZ”    

Öğretmenlerin yıllardır bu yasayı beklediğini savunan Sunat, “Öğretmenlik Meslek Kanunu; öğretmenlik ekosisteminin bileşenlerini bir bütün olarak kapsamalı ve rollerini doğru tanımlamalıdır. Eğitimde en önemli rol ve kilit olan öğretmenliğin statüsü; rolün önemine verilen değer olmalıydı. Öğretmenlik mesleğinin statüsü bu şekilde taslaklarla yükseltilmez. Bu teklife basit bir mevzuat düzenlemesi bile denilemez” açıklamasında bulundu.

“BURADA YAPILAN TATLISU KURNAZLIĞI”

Teklifin; 3,4,5 ve 6. maddelerinin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda bulunan ve bu teklifle kaldırılan 43. ve 45. Maddelere ekleme ve çıkarmalar yapılarak düzenlendiğine dikkat çeken Sunat,  “Üstelik kaldırılan 43. ve 45. maddeler daha kapsamlıdır. Tek yeni düzenleme 3600 ek gösterge ve eğitim ve öğretim tazminatını düzenleyen maddelerdir. Kanun teklifindeki tek olumlu gelişme, öğretmenlere tanınacak 3600 ek gösterge düzenlemesidir. Bu teklif içinde olmadan da öğretmenlere 657 sayılı kanuna ek yapılarak 3600 ek gösterge hakkı tanınabilirdi. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile eğitim ve öğretim tazminatını düzenleyen ilgili maddenin 2023 yılında yürürlüğe girecek olması ise, ayrı bir garabettir. Burada yapılan siyasi popülistliktir. Tatlı su kurnazlığıdır.” değerlendirmesini yaptı.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.