Supradyn Hafıza Testi “Kadınların Başarısının Görünmezliği”ne dikkat çekiyor

Güncel


Supradyn, kadınların başarı hikâyelerinin “görünmez”liğine dikkat çekmek ve ilham verici başarı hikâyelerinin kadınların güçlenmesindeki önemini vurgulamak için 180 binden fazla kişinin katılımıyla Supradyn Hafıza Testi’ni gerçekleştirdi.

Test sonuçlarına göre; her 10 kişiden 4’ünün yanıtlarında kadınlar hiç yer almadı. En çok sinema kategorisinde kadınlar akla gelirken; teste katılanların yüzde 87’si politika, iş, spor, sinema, edebiyat ve bilim dallarında en fazla 2 kadın ismi hatırlayabildi. Supradyn Hafıza Testi’nin sonuçlarını analiz edenBahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız, sonuçların çarpıcı ancak beklendik olduğunu ifade etti.

Köklü multivitamin markası Supradyn, online olarak gerçekleştirdiği “Hafıza Testi” ile kadının başarısının toplumsal hafızadaki görünmezliğini ortaya koydu. Dijital mecralar üzerinden 180 bin 415 kişinin yanıtladığı ve altı farklı kategoride ilk akla gelen ismin sorulduğu Supradyn Hafıza Testi’nde her 10 kişiden 4’ünün yanıtlarında kadınlar hiç yer almadı. 

Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türkiye Basketbol Federasyonu anlaşmalarıyla voleybol ve basketbolun Yaşam Enerjisi Sponsoru olan Supradyn, Hafıza Testi uygulamasını kadın sporcuların başarılarının erkek sporculara kıyasla gündemde daha az ya da daha kısa süreli yer bulduğu içgörüsü üzerine hayata geçirdi. Bu içgörüye kadın voleybolundaki sponsorluğu sayesinde ulaşan marka, kadınların yer aldığı diğer profesyonel alanlarda da durumun böyle olup olmadığını test etmek ve çarpıcı bir şekilde farkındalık yaratmak için harekete geçti. Supradyn, Hafıza Testi çalışması ile kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta güçlenmesi için kadınların yetersiz temsilinin önündeki engellere dikkat çekmek ve ilham verici başarı hikâyelerini daha görünür kılmanın, daha çok insana ulaştırmanın ve toplumda kalıcı konuşulurluk ve tanınırlık yaratmanın önemine dikkat çekmeyi hedefliyor. 

En çok “sinema” kategorisi akla başarılı kadınları getiriyor

Supradyn Hafıza Testi’nin verilerine göre akıllara en çok sinema kategorisinde bir kadın oyuncunun ismi geldi. Testte en az kadın isminin hatırlandığı kategorilerden biri ise birçok başarılı kadın sporcuya rağmen eril bir alan olarak öne çıkan spor dalıydı. Katılımcıların yüzde 87’si politika, iş, spor, sinema, edebiyat ve bilim dallarında en fazla 2 kadın ismi hatırlayabildi. Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli bir sorunu gündeme getiren Supradyn Hafıza Testi, kadınların faaliyet gösterdikleri branşlarda hatırlama oranlarının düşüklüğünü tüm çarpıcılığıyla ortaya koydu.

Kadınların başarıları konusunda tüm dünyada bir amnezi söz konusu 

Supradyn Hafıza Testi’nin sonuçlarını analiz eden Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız, sonuçların çarpıcı ancak beklendik olduğunu ifade ederken bunun toplumsal hafızamızın ön yargılarının bir yansıması olduğunu söyleyerek: “Sorulduğunda 10 kişiden 4’ünün aklına farklı branşlarda kadın ismi gelmiyor.Toplumsal cinsiyet eşitliğine hafıza açısından baktığımızda, Supradyn Hafıza Testi kadın başarısı konusunda toplumsal amneziyi göz önüne koyuyor. Sonuçların sadece medya görünürlüğünün azlığı veya çokluğuyla açıklanamayacağı görülüyor”. dedi. Yelsalı Parmaksız’a göre; “Toplumsal yaşamın pek çok alanında hâlâ bir cinsiyet uçurumu olduğunu ve kadınların bilim, sanat, spor, siyaset gibi pek çok alanda yetersiz temsil edildiğini söylemek gerekiyor. Yetersiz temsil bir boyutuyla kadınların bilim, sanat, spor, siyaset gibi alanlarda yeterince ve dengeli bir şekilde var olmadığı anlamına geliyor, başka bir boyutuyla bu alanlarda ve pek çok başka alanda başarı gösterseler de kadınların çok daha az görünür olduğu, başka bir ifadeyle kadınların başarılarının görünmez olduğu anlamına geliyor. Bu anlamda spor bir toplumda hâkim olan kadınlık ve erkeklik hâllerini anlamak için mercek görevi görüyor. Özellikle voleybol dalında büyük başarılarla geçen ve kadın sporu açısından yüksek medya görünürlüğü olan bir sezonun ardından bile, sorulduğunda akla ilk olarak erkek sporcular geliyor, çünkü kadın sporlarına ve kadın sporculara belirli bir spor etkinliğinin gerçekleştiği süreyle kısıtlı olarak yer veriliyor. Spor alanında kadınlara yer verilmeyişi dışlayıcı ve ayrımcı bir mesajı da ana akımlaştırırken, sporun erkeklere ait bir alan olduğu mitini besliyor”. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.