Tatlıoğlu: “Alınan tedbirler panik havasında”

Güncel


İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, yeni sistemle ilgili mutabakat metninin 28 Şubat’ta paylaşılacağının açıklanması ardından tarihle ilgili gelen eleştirilere yanıt verdi. Tatlıoğlu, “Bugün 28 Şubat’ı da aşan bir vesayet vardır.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Hukuk ve adalet üretmekten ziyade, tek kişilik hükümetin toplumsal muhalefeti hizaya çekmeye çalıştığını belirten Tatlıoğlu, tam bu dönemde 6 partinin Genel Başkanlarının parlamenter sisteme geçişi merkeze alan birlikteliğinin çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Söz konusu toplantıda, birlikteliğin merkezinde parlamenter sisteme geçişin yer almasının sevindirici olduğunu ekleyen Tatlıoğlu, buna emek ve katkı veren Genel Başkanlara teşekkürlerini iletti.

12 Şubat’ta yapılan zirve için “Her birisi iyi bir Türkiye arayışında olan siyasi partilerin ortak zemin buluşmasıdır” değerlendirmesinde bulunan Tatlıoğlu, “Türkiye’de bu birlikteliğin ve sürecin devam ettirilmesi bir diplomasi özeni ile yürütülmelidir. Katılımcı partiler ve Genel Başkanları tarafından bu özenin gösterileceğine inanıyoruz ve bu özeni gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin demokrasiyi, diplomasiyi, devletin kurumsal yapısını, adaleti ve ekonomiyi ezdiğine vurgu yapan Tatlıoğlu, “Türkiye uzun süredir iki odalı evini ısıtma ve aydınlatmakta zorluk çeken milyonlarca vatandaşın feryadını konuşuyor. Bu vatandaşlar kendi yöneticilerine sesleniyorlar. Biz muhalefet partileri olarak, biz İYİ Parti olarak uzun süredir iktidara yaptığımız sesleniş, yol gösterme ve önerilerle beraber ne yazık ki, yanlış yapma yarışına girmiş bir siyasal iktidarın bu sürece gelişini takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRK LİRASI KORUMASIZ KALMIŞTIR”

2015 yılında elektrik alımlarının, dağıtım özelleştirmelerinin ve iç borçlanmanın dünyada görülmemiş şekilde dövizle yapıldığını hatırlatan Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“128 milyar dolarla birlikte tükenen Merkez Bankası’na ilaveten bugün yürürlüğe konan projeler Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ni de tüketmeye yöneltmiştir. Sayın Erdoğan, Başbakanlık günlerinden itibaren dövizseverliği ile adeta Türk Lirası’nı tedavülden kovmuştur. Türk Lirası kış günü sokağa bırakılan çocuk gibi korumasız kalmıştır ve bugün asgari ücrete yüzde 50.4 zam yapan Türkiye’de asgari ücretli yüzde 150’ler civarında bir fiyat artışına çare aramaktadır. TÜİK’in yüzde 49’a varan enflasyonu orta ve dar gelirliler için gerçekten yüzde 100’ü aşmış durumdadır. Türkiye ciddi bir fakirleşme sürecindedir. Yaklaşık 9 milyon emekli asgari ücretlinin altında bir gelire sahiptir. Türkiye’de kayıtlı 20 milyon çalışan vardır. Bunların yaklaşık 4 milyonu serbest meslek, 16 milyonu ücretlidir. 12 milyon da emekli, dul ve yetimi saydığımızda 28 milyon yapar. 28 milyonun aşağı yukarı 19 milyonu asgari ücret ve altında gelir sahibidir. Bu Sayın Erdoğan’a teslim edilen Türkiye fotoğrafından daha kötü bir fotoğraftır.”

“YAY ÇEKMEKTE ÜSTLERİNE YOK”

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne girilen 2018’den bu yana Türkiye’nin milli gelirini yaklaşık 100 milyar dolardan daha fazla kaybettiğini, fert başına 25 bin lira daha az gelir elde eden ve hane başına 100 bin lira daha fakirleşen bir Türkiye içerisinde olduklarını ekleyen Tatlıoğlu, “Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının yaptığı sadece muhalefet edasıyla yarına yönelik umut vermek.” yorumunda bulundu.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.