TCMB: Enflasyondaki artış ile beraber faiz indirim döngüsü durduruldu

Güncel


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, önceki aylardan itibaren seri şeklinde devam ettirdiği ve toplamda 500 baz puana erişen gevşemeyi duraklatarak Ocak toplantısında faizleri değiştirmedi. Bu kapsamda, 1 haftalık repo faizi, piyasanın konsensüs tahmini ve bizim de beklentimize paralel olarak %14 oranında kaldı. Süregelen politika gevşemesinde, özellikle Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da ortaya koyduğu düşük borçlanma maliyetleri hedefine ilişkin bir perspektif benimsenmişti. Bu süreçte, enflasyonda kontrol dışı faktörlere ek olarak lira oynaklığı çok yüksek seviyelere çıkılmasına neden olmuş, aynı zamanda küresel finansal koşullardaki sıkılaşma trendi de önemli ölçüde fiyat kırılganlığı ve bozulmasına katkıda bulunarak enflasyon üzerindeki ilave riskleri ısıtmıştı. Kurul’un faizleri sabit tutma kararında, önceki aylarda gevşemeyi büyük ölçüde önden yüklemeli yapmış olmasının ve alınan kararların enflasyondaki yüksek okumalara etkisini görmek istemiş olabileceğinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Hatırlanacağı gibi; Aralık ayındaki PPK açıklamasında 1Ç22 dönemindeki gelişmelerin takip edilerek para politikasının değerlendirileceği belirtilmişti.

 

Türkiye enflasyon ve faiz oranları karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg, TÜİK, TCMB

 

Siyasi erk ve ekonomi yönetiminin talep ve hedefleri doğrultusunda yüksek büyüme oranları bulunmaktadır. Gevşeme döngüsüne ana dayanak oluşturan bu ekonomi perspektifinde, enflasyon 2021’in son aylarında bozulan lira istikrarıyla hızlandı ve Aralık’ta %36,1’e yükselerek 2002’den sonraki en yüksek okumayı kaydetti. Bu nedenle; Reel faiz oranları da – politika faizi eksi cari enflasyon – başlıca gelişen piyasalar arasında açık ara en düşük oran olan -%22,1’e düştü. Enflasyonda ilerleyen aylarda görülecek hızlanmayla beraber, negatif reel faiz oranları daha da derinleşecek ve gelişen ülke standardının çok altında kalmayı sürdürecektir.

 

Merkez Bankası’nın karar ve politika metninden öne çıkanlar;

 

·        Bir haftalık repo oranı %14’te değişmedi (medyan piyasa tahmini %14). Bloomberg anketindeki 20 ekonomistin tamamı %14 bekliyordu.

·        Enflasyondaki son artış “döviz piyasasındaki sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle çarpık fiyatlama davranışı” ve arz yönlü faktörlerden kaynaklanmaktadır.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.