TCMB faiz kararı

Güncel


Fed’in dün akşamki faiz kararı sonrasında bugün İngiltere, Türkiye ve Brezilya Merkez Bankası kararları takip edilecek. TCMB’nin bu ayki toplantısına ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin %14 ile sabit tutulması şeklinde oluştu. Foreks Haber anketine katılan 18 ekonomistin 9’u yıl sonuna kadar faizin sabit kalmasını bekliyor. TCMB, 2022 yılında enflasyon mücadeleyi 3 kanal üzerinden gerçekleştireceğini açıklamıştı; kur korumalı mevduat, piyasanın fonlanmasında TL cinsi menkul kıymetlerin ağırlığının artırılması ve cari dengeyi desteklenmesiydi. TCMB genel para politikası değişikliği gerçekleştirmediği sürece TCMB’nin faiz politikasında da bir değişiklik beklenmemeli. Brezilya Merkez Bankası bugün 100 baz puan daha faiz artırımı ile politika faizini %11.75’e yükseltmesi bekleniyor, bugünkü faiz artırımı ile üst üste 9. kez faiz artırılmış olacak. Günün diğer faiz artırımı İngiltere Merkez Bankası’ndan gelecek, 25 baz puanlık bir artış beklenirken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında yaşanan enflasyonist etkilere karşı izleyeceği tutum takip edilecek. 

Dolar/TL, TCMB faiz kararını takip edecek.  Geçen hafta kurun 15 TL’yi  test etmesi ardından TL’de değer kaybının önüne geçebilmek için yeni adımlar atılabileceğine yönelik beklentiler kuru yatay trende geçirdi. Önceki gün toplanan Kabine Toplantısı’nda ekonomik kararlar alınmaması, piyasalarda ana beklentinin faizin sabit tutulacağı yönünde olması; politika faizini sabit kalmasına, kura etkisinin ise yukarı yönlü olmasına neden olabilir. Yukarı yönlü hareket  14.52-14.92 arasında bir noktada oluşabilir. 14,92 direnci kırılmadıkça yatay trend korunacaktır.

Sıkışmanın sonu, yükseliş. BIST100’ün Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yurt dışına göre pozitif ayrışması, Rusya’nın Ukrayna ile ateşkes anlaşma sürecinde negatif ayrışmaya döndü. Yurt dışı korelasyonun azaldığı bu dönemde iç dinamikler yatay trend içerisinde güç kazanıyor. BIST100’de hafta başından bu yana hisse değişimleri sonrasında denge 2068 üzerinde sağlandı, seans içi ortalamaların yükselmesi ile içerisinde bulunduğumuz yatay trendin 2200’e doğru yükselişe dönmesini bekleyebiliriz.

Nisan vadeli BIST30 kontratı. 2335 kısa vadeli desteğimiz güç arayışı içerisinde dün test edildi. Bu destekten gelen tepki alımları, henüz bir zayıflama içerisinde olmadığımızı gösteriyor. 2355’ün kısa vadeli ana destek olarak bugünde korunmasını, yeteri kadar güç toplanması sonrasında 2412 ve  2463 dirençlerine yönelim bekliyoruz.

Nisan vadeli Dolar/TL. Mavi ortalamanın geçtiği 15,06 üzerinde denge sağlanıyor. Dün ortalama güçlü bir tepki üretmedi, halen göstergelerin alım bölgesinde yer alması 15,06 üzerinde dengenin kurulacağını gösteriyor. 15.06 desteği kırılması durumunda dolar lehine trend sona erecektir. Günlük olarak 15.06-15.32 işlem bandı izlenebilir.

Kaynak: ÜNLÜ & Co 
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.