TCMB faizi sabit bıraktı

Güncel


GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Piyasalar bir taraftan Fed’in normalleşme sürecine temkinli yaklaşırken, bir taraftan da bilanço dönemine ilişkin iyimserlik ön plana çıkıyor. Böyle bir tablo ile birlikte Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi. ABD vadelilerinde ise yukarı yönlü eğilim dikkat çekti. Avrupa’da petrol fiyatlarının son 7 yılın en yüksel seviyelerinden bir miktar gerilemesi enerji şirketlerine satış getirdi. Sanayi metallerindeki kazanımlar ise maden şirketlerini pozitif etkilemiş görünüyor.

Çin Merkez Bankası’nın faiz müdahalesi ardından tahvil piyasasında bir miktar da olsa rahatlama var. Ancak tahvil getirileri hala son dönemin en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

“TCMB faizi sabit bıraktı”

TCMB 1 hafta vadeli repo faiz oranını 14%’te sabit bıraktı. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu yıl faiz konusunda politikalarının değişmediğini, ancak daha ılımlı bir indirim patikası oluşturulabileceğine yönelik açıklaması TL’yi desteklemişti. Faizin sabit bırakılması ile birlikte TL’de değer kazanımı görülürken, borsa 0,2% düzeyinde pozitif seyretti.

“Euro Bölgesi’nde enflasyon rakamları açıklandı”

Euro Bölgesi’nde Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda 5% olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon ise aynı dönemde 2,6% olarak ölçüldü. İki veri de piyasa beklentisine paralel sonuçlar ortaya çıkardı Günün devamında Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantı tutanakları takip edilecek. Fed’in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası da yüksek enflasyon ile mücadele için nasıl yol izleyeceği merak edilen kurumlar arasında yer alıyor.

“ABD’de imalat, istihdam ve konut rakamları izlenecek”

Günün devamında ABD’de üç verinin öne çıkması bekleniyor. Philadelphia Fed İmalat Endeksi’nin 20 düzeyinde açıklanması bekleniyor (Önceki 15,4). İşsizlik haklarından yararlanma başvurularının 220 bin olması bekleniyor. Mevcut konuş satışlarında ise beklenti 6,49 milyon olarak karşımıza çıkıyor.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.