TCMB: Kur korumalı mevduatta faiz, yurtdışı yerleşikler ve şirketlere ilişkin uygulama esasları

Güncel


Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, dövize endeksli lira hesaplarda uygulanacak azami faiz oranını belirleme yetkisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na ait olacak. Gazetede yer alan bir diğer karara göre yurt dışında yaşayan Türkler dövize endeksli lira vadeli mevduat hesabı açabilecek. Hükümet, varlıklarını yabancı para biriminden değiştiren firmalara vergi muafiyeti sağlayan yasayı da Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınladı. Program kapsamında, katılımcı şirketler, hükümet tarafından teşvik edilen dövize endeksli lira mevduatlarına fon aktardıklarında kazançları üzerinden gelir vergisi ödemek zorunda kalmayacaklar. Tebliğlerin esaslarına göre;

 

·        Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulanacak azami faiz oranını belirlemeye yetkilidir.

·        Döviz kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilen hesaplarda, Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında; Kurumların 31/12/2021 tarihli bilançolarındaki yabancı para birimlerini dördüncü geçici vergi döneminin başvuru tarihine kadar Türk Lirası’na çevirmeleri ve bu şekilde elde edilen Türk Lirası varlıklarının Türk Lirası mevduat ve açılan katılma hesaplarında değerlendirilmesi halindeki kazançlar kurumlar vergisinden muaftır.

·        Yurt dışında yerleşik vatandaşların ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz katılma fonu hesap bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde kur üzerinden Türk Lirası’na çevrilir ve YUVAM hesabı açılır.

·        YUVAM hesapları 3, 6, 12 ve 24 ay vadelerle açılabilmektedir.

·        Mevduat ve katılım fonu sahibine, YUVAM hesaplarına tahakkuk ettirilecek faiz/kar payı ile hesap açılışındaki ve vade sonundaki döviz kuru karşılaştırıldığında daha yüksek oranda ve ek gelir tutarı toplamı kadar ödeme yapılacaktır.

·        Vade oranının dönüşüm oranından düşük olması durumunda banka, hesap sahibine anapara + faiz/kar payı öder.

·        Merkez Bankası YUVAM hesap sahiplerine döviz koruması sağlayacak olmakla birlikte, hesapların vadesine göre değişen oranlarda ek getiri sağlanabilecektir.

o   3 Ay Vade: %0

o   6 Ay Vade: %1


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.