TCMB PPK kararı

Güncel


Politika faizinin sabit tutulması beklense de, faiz artırım ihtimali de konuşuluyor. TCMB mart ayı PPK toplantısı kararını yarın saat 14:00’te açıklayacak. Piyasadaki genel beklenti (biz de dahil olmak üzere), ekonomi yönetiminin önceki açıklamalarına paralel olarak politika faizinin %14,0 seviyesinde tutulmaya devam edeceği şeklinde.

Bununla beraber, bu beklentinin önceki iki toplantı gibi bir kesinlik taşımadığını, piyasada 200 ila 650 baz puan arası bir faiz artırımı ihtimalinin de konuşulduğunu belirtmek gerek. TÜFE enflasyonunun artan emtia fiyatlarının ve TL’deki değer kayıplarının da etkisiyle %65-70 seviyelerine yönelmesinin beklendiği bir ortamda, politika faizinde yapılabilecek bu seviyelerdeki bir artışın enflasyonu ve kurları kontrol etme konusunda çok fazla yardımcı olmasını (veya bu amacı taşıdığını) düşünmüyoruz. Öte yandan, $/TL’nin 13,50 seviyelerinden kısa sürede 15,00 seviyelerine yaklaşması, kur koruma mevduat (KKM) ürünü üzerinden Hazine ve TCMB üzerinde ek yükler doğuruyor. Mevcut kur seviyelerinde Hazine ve TCMB üzerinde oluşan maliyeti yaklaşık 30 milyar TL olarak hesaplıyoruz. Buna göre, TCMB’nin olası bir faiz artırımı kararı arkasındaki temel motivasyonun, ileride KKM kaynaklı oluşabilecek maliyetleri sınırlandırmak olabilir.  Bu nedenle, politika faizinin sabit tutulmasını daha olası görmekle beraber, sınırlı bir faiz artırımı ihtimalini de göz ardı etmiyoruz.

 

Kaynak Serkan Gönençler Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.