TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan’da başladı

Güncel


Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2022 Azerbaycan’ın lansmanı bugün Bakü’de gerçekleşti. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan ile ilgili detayların paylaşıldığı toplantıya Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev ev sahipliği yaptı. Lansmana Türkiye’den TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı & T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve T3 Vakfı Yöneticileri katıldı. Çok sayıda davetli ve öğrencinin de katılımıyla gerçekleşen toplantı heyecan ve gurur dolu anlara sahne oldu.

Milli Gururumuz TEKNOFEST Kardeş Ülke Topraklarında

Rekorların festivali TEKNOFEST, beşinci yılında uluslararası bir festival olurken, 26-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek festival Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarını daha da kuvvetlendirecek. Kardeş iki ülke arasında teknoloji, bilim ve kültür konularında en yüksek seviyede bilgi alışverişinin yaşanacağı festival; gençleri havacılık, uzay, dijital ekonomi ve çevre konuları başta olmak üzere teknoloji yarışmalarına teşvik edecek. Gençlerin bilgi ve becerilerini ortaya çıkaracak festivalde, milli teknolojiler geliştirmenin önemi de paylaşılacak. Mayıs ayında Bakü Kristal Salon ve Sahil Bulvarında gerçekleştirilecek festivalde 10 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarının finalleri, Türk ve Azeri pilotların yer alacağı muhteşem havacılık gösterileri, sergiler, Azerbaycan ve Türk uçaklarının gösterileri, eğlence mekanları, konserler, çeşitli sürprizler ve uluslararası girişim zirvesi düzenlenecek.

Rashad Nabiyev: “TEKNOFEST, ülkelerimiz arasındaki dostluk, kardeşlik ve stratejik ittifakın başka bir tezahürüdür”

Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev konuşmasında “Dört yıldır düzenlenen TEKNOFEST, bu süre zarfında her geçen yıl büyüyerek yeni başarılara imza attı. Geçen yıl 111 ülkeden 200.000 katılımcı katıldı. Kelimenin tam anlamıyla yüzde yüz Türk markası şimdiden dünyanın en büyük teknoloji festivali statüsünü kazandı. Türkiye dışında ilk TEKNOFEST’in 2022 yılında Azerbaycan’da yapılması sevindiricidir. Bu karar, ülkelerimiz arasındaki dostluk, kardeşlik ve stratejik ittifak bağlarının bir başka göstergesidir. Aynı zamanda bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. TEKNOFEST’in Azerbaycan’daki organizasyonu ile ilgili ön görüşmeler geçen yıl şubat ayında değerli meslektaşım Mustafa Varank ile Ankara’da gerçekleşen görüşmede yapıldı. Gençlerin teknolojiye olan ilgisinin artmasında, milli teknolojik çözümlerin ortaya çıkmasında ve buna bağlı olarak bir harekete dönüşmesinde “TEKNOFEST” gibi girişimler özel bir role sahiptir. Bunu kardeş Türkiye örneğinde gördük. 44 günlük Vatanseverlik Savaşı’nın ana katılımcılarından biri olan ‘Bayraktar’ bu hareketin sonucudur.” ifadelerini kullandı.

“TEKNOFEST, genç neslin teknolojiye olan ilgisini çekecek”

TEKNOFEST’in Azerbaycan gençliğine büyük katkı sağlayacağını belirten Bakan Rashad Nabiyev, “TEKNOFEST Azerbaycan çerçevesinde düzenlenecek teknoloji yarışmalarının belirlenmesinde ülkemizin ulusal öncelikleri ve gelecek hedefleri ana kriter olarak alındığını belirtmek isterim. Her şeyden önce TEKNOFEST, genç neslin teknolojiye olan ilgisini çekecektir. TEKNOFEST, Azerbaycanlı startuplar için yeni fırsatlar yaratacak. TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek “TAKE OFF Startup Summit” bu rolü oynayacak. Zirveye küresel pazarlara erişim potansiyeli olan girişimler, yerli ve yabancı mentorlar, yabancı yatırımcılar ve girişim fonlarının katılması bekleniyor. Bu vesileyle, tüm Azerbaycan gençlerini, öğrencileri, yenilikçi girişimcileri ve girişimleri aktif olmaya, kaydolmaya ve TEKNOFEST yarışmalarına katılmaya davet ediyorum. TEKNOFEST’ten ilham alan Türk ve Azeri gençlerinin ‘Bayraktar’ gibi başarılı çözümlerle ülkelerimizi dünyada ön plana çıkaracağına inanıyorum.” dedi.

Selçuk Bayraktar: “TEKNOFEST, kader birliği yaptığımız can kardeşlerimizin topraklarında…”

Lansmanda konuşma yapan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı & Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Bir hayal ile başlayan ve tüm milletimizin ortak olduğu TEKNOFEST yolculuğu beşinci yılına ulaştı. Bu hayal o kadar büyüdü ki önce İstanbul’un sonra Türkiye’nin sınırlarını aştı. TEKNOFEST bir dönüşüm rüzgârı. Yüksek teknoloji geliştiren bir ülkeye dönüşebilmek için toplumumuzun her kesimiyle birlikte yürüttüğümüz bir seferberlik. TEKNOFEST’in kalbi geleceğin trendlerini içeren teknoloji yarışmaları. TEKNOFEST, adına milli teknoloji hamlesi dediğimiz bir hareket. Her alanda yurt dışına bağımlı olmaya direnen gençlerimizin, dünyaya biz de buradayız dediği en büyük platform. TEKNOFEST seferberliği, milletimizden o kadar büyük bir teveccüh gördü ki ikinci yılında 1.720.000 kişinin katılımıyla dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu.

TEKNOFEST gün geçtikçe büyüyor. Yurtdışından da ciddi iş birliği teklifleri alıyor. Eğer Türkiye dışında TEKNOFEST gerçekleştireceksek, bunu ilk olarak kader birliği yaptığımız can kardeşlerimizin topraklarında yapmalıyız dedik. Bu sebeple Türkiye dışındaki ilk TEKNOFEST’i Azerbaycan’da yapıyoruz. Unutmayalım ki bağımsızlığımız için milli bir savunma sanayiine sahip olmamız şart. Bunu en iyi milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz bayraktar SİHA’larımızın görev yaptığı Türkiye’nin terörle mücadelesinde ve kanayan yaramız Karabağ’da gördük. Allah’a şükürler olsun ki o yara, zaferin mimarı şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde kapandı. Karabağ işgalden azad oldu. Karabağlı canlar evlerine dönmeye başladı. Tam da bu sebeple yüksek teknolojiyi muhakkak surette kimseye bağımlı olmadan milletimizin geliştirmesi gerekiyor.”  ifadelerini kullandı.

“Gençlerimiz robotikten kodlamaya siber güvenlikten yapay zekaya geleceğin teknolojilerine hazırlanacak”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.