TL varlıkların aksine BİST’de güçlü görünüm

Güncel


Geçen haftaki merkez bankaları molasının ardından dikkatler tekrar Rusya-Ukrayna krizine çevriliyor. Taraflardan gelecek açıklamalar yakından izlenmeye devam edecek. Özellikle Putin ve Zelenskiy arasında olası bir görüşmeye dair sinyaller önemli olacak.

Geçen hafta sürpriz yaratmayan merkez bankalarının tamamı jeopolitik risklerin ekonomi üzerindeki etkilerinden dem vururken atılacak yeni adımlar için RusyaUkrayna arasındaki krizin çözülmesini beklediklerinin sinyalini verdiler. Dikkatler hafta boyunca başta ECB ve Fed başkanı olmak üzere yetkililerden gelecek açıklamalarda olacak ve piyasalar konuşmalardan önümüzdeki dönem atılacak adımlara dair ipucu elde etmeye çalışacak.

Tüm bu belirsizlikler arasında diğer TL varlıkların aksine BİST’de güçlü görünüm korunurken endeks beklentilerimiz paralelinde 2100 direncini aşmayı başardı. Büyük resimde 2100 üzerinde kalındıkça bir önceki zirve seviyesi (2400) hedef konumda kalmaya devam edecektir. Bununla birlikte volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların temkinli iyimser duruşlarını korumaları gerektiğini düşünüyoruz.

Öne çıkan haberler

Küresel çapta, yeni haftanın ilk işlem gününde de; Rusya-Ukrayna müzakerelerinden çıkacak sonuç beklenirken, konuya dair açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Peskov: Ukrayna ile barış görüşmelerinin beklenenden daha yavaş ilerlediğini, Putin ve Zelenskiy arasında bir görüşmenin olması için de önce müzakerelerde ciddi bir ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi durumunda Kırım ve Donbass konusunu görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna krizinin ve petrol ambargosunun da gündeme gelmesi petrol fiyatlarına yukarı yönlü harekete sebep oluyor. Bu konuya dair konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov: Ambargonun ABD’ye etkisi olmayacağını, ancak Avrupa’nın ağır bir darbe alacağını belirtti.

Dün, piyasa açılışında ayrıca: İran destekli Yemenli Husilerin, Suudi Arabistan’da aralarında petrol tesislerinin de olduğu bölgelere yaptığı saldırılar da fiyatları yukarı çekti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ise: Avrupa’nın şu an Rusya’dan gaz almayı reddetmesinin imkansız olduğunu, ancak ambargo uygulanması durumunda petrolün varil fiyatının 300 Dolar seviyelerini bulacağını belirtti.

Konuya yakın kaynakların Bloomberg News’a verdikleri bilgiye göre Rusya, 2029 vadeli bir devlet tahvili için kupon ödemesi de muhabir banka JPMorgan Chaes üzerinden gerçekleştirdi. Verilen bilgiye göre Rusya, 2029 vadeli tahvil için dün 66 milyon dolar kupon ödemesi yaptı. Kaynaklar, Rusya’nın kupon ödemesi için JPMorgan’ın gerekli onaylar konusunda ABD Hazine Bakanlığı ile birlikte çalıştığını da ifade ettiler. Rusya’nın 28 Mart’ta 102 milyon dolar ve 31 Mart’ta 447 milyon dolar tutarında tahvil ödemeleri bulunuyor. Yılın en büyük tahvil geri ödemesi içen 4 Nisan’da ve 2 milyar dolar.

Majör merkez bankaları cephesinde; ECB Başkanı Lagarde, yaptığı açıklamada savaşa ve enflasyona değindi. Lagarde: enerji fiyatları, tedarik zincirlerinde dar boğazlar ve gıda fiyatlarının, kısa vadeli enflasyonu yukarı yönlü ittiğini söyledi. Ukrayna savaşının AB büyümesi üzerinde sonuçları olacağını da belirten Lagarde, ancak stagflasyona dair unsur görmediklerini ve ECB’nin para politikasının, Fed ile senkronize olmayacağını da sözlerine ekledi.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.