“Toplumun yüzde 60’ı epilepsili bireylerden rahatsız”

Güncel


14 Şubat Dünya Epilepsi Günü kapsamında Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Nerses Bebek, toplumun yüzde 60’ının çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından rahatsızlık duyduğunu bildirerek epilepsi hastalarının karşılaştıkları ön yargıların hastalığın ötesinde bir zarar verdiğine dikkat çekti. Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının bu yıl gönüllü elçisinin oyuncu Furkan Andıç olduğunu belirten Prof. Dr. Bebek, “Uzun lafın kısası epilepsili bireyler okuyabilir, çalışabilir, iş hayatında başarılı olabilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir” dediTürk Epilepsi ile Savaş Derneği, 14 Şubat Dünya Epilepsi Günü kapsamında yaptığı açıklamada, epilepsinin sağlıklı bir yaşam sürmeye engel olmadığına, epilepsi hastalarının ve hasta yakınlarının hastalıktan daha çok toplumsal ön yargılarla mücadele etmek zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

Türkiye’de 1 milyon epilepsi hastası yaşıyor

İnsan beyninin yaklaşık 100 milyar hücreden oluşan ve bilgisayarlarla bile karşılaştırılamayacak kadar karmaşık ama bir o kadar da eşsiz bir işleyişe sahip olduğunu bildiren Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Nerses Bebek, “Halk arasında ‘sara hastalığı’ olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Tüm dünyada nörolojik hastalıklar arasında en sık görülen epilepsi, çoğunlukla aralıklı nöbetler ya da krizler halinde seyrediyor. Ülkemizde yaklaşık 1 milyon epilepsili birey yaşıyor ve hastaların yaklaşık yüzde 70’inin nöbetleri kontrol altında” diye konuştu.

#UzunLafınKısası ‘Epilepsi İçin Bak’manın zamanı

Ülkemizde çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından rahatsızlık duyanların oranının maalesef yüzde 60 gibi çok yüksek bir oranda olduğunu açıklayan Prof. Dr. Nerses Bebek, bu yıl altıncı yılına giren Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasıyla bu ön yargıların üzerine gittiklerini vurguladı. Bu güne kadar toplum nezdinde geçmişe dayanan kemikleşmiş yanlış inanışları yıkmak için birçok çalışma yaptıklarını aktaran Prof. Dr. Bebek, toplumun bilinçlenen her bir ferdine bu konuda önemli görevler düştüğünü hatırlattı. Prof. Dr. Bebek sözlerine şöyle devam etti: “UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının bu yılki ana söylemini ‘Uzun Lafın Kısası’ olarak belirledik. #UzunLafınKısası epilepsi hastaları okuyabilir, çalışabilir, iş hayatında başarılı olabilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir.”

Ünlü Oyuncu Furkan Andıç’tan anlamlı destek

Epilepsi için Bak farkındalık kampanyasını toplumdaki ön yargılar ortadan kalkıncaya kadar sürdürmeyi hedeflediklerini açıklayan Prof. Dr. Bebek, bu yıl kampanyaya ünlü oyuncu Furkan Andıç’ın gönüllü destek verdiğini belirtti. Prof. Dr. Bebek, “Furkan Andıç’a duyarlılığından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Gençlerin örnek aldığı, toplumun her kesiminin ilgiyle takip ettiği ünlü oyuncumuzun katkısıyla Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyamızın çok daha geniş kitlelere ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu. 

Sen de gönüllü farkındalık elçisi olabilirsin

Herkesin epilepsi farkındalığına katkı sunabileceğini söyleyen Prof. Dr. Bebek, “Bu konuda duyarlı olan herkesi Epilepsi İçin Bak Instagram sayfasında yer alan #MorGözlük filtresi ile çekecekleri kendi fotoğraflarını, farkındalık mesajları, #EpilepsiİçinBak ve #UzunLafınKısası etiketleriyle birlikte paylaşmaya ve gönüllü epilepsi farkındalık elçisi olmaya davet ediyoruz” dedi.

Epilepsi deprem gibidir

Otobüste, metroda, okulda ya da iş yerinde epilepsi nöbeti geçiren bir bireyle karşılaşabileceğimizi ancak ülkemizde her 2 kişiden birinin epilepsi nöbeti geçiren hastaya nasıl müdahalede bulunacağını bilmediğini söyleyen Prof. Dr. Nerses Bebek şunları paylaştı: “Epilepsi deprem gibidir ne zaman ve ne şiddetle geleceğini bilmek mümkün değildir. Epilepsi nöbeti geçiren bireylere nasıl müdahale etmemiz gerektiği konusunda en temel bilgileri bilmek hastanın yaralanmasını, aynı zamanda bizim de ona zarar vermememizi engelleyebilir.”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.