Torun: “Soylu artık suçu koruyan bir suç işleri bakanıdır”

Güncel


CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Torun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 20 gün önce ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet suçlarından hapis cezası alan ancak haklarında hiçbir işlem yapılmayan Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere ve Hilal belediye başkanlarının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ettiğini belirtti. Torun, “Mahkeme İçişleri Bakanlığı’na ‘bu kişileri görevden alın’ diyor, Soylu görevden almıyor, yetmezmiş gibi makamında ağırlayıp poz veriyor. Bu artık hukuksuzluk değil çürümüşlüktür” dedi. Torun, konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

HAPİS CEZASI ALDILAR, İŞLEM YAPILMADI

“Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere Belediye Başkanı ve Hilal Belde Belediye Başkanı hakkında 6 Ocak’ta ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet suçlarından 3 ve 6 yıl hapis cezaları verdi. Mahkeme ayrıca, bu kişilerin, görevden alınması için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunmasına karar verdi. Ancak aradan 20 gün geçmesine rağmen, belediye başkanları hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

SOYLU MAKAMINDA AĞIRLADI

Şimdi yine Süleyman Soylu’nun içinde olduğu bir skandalla karşı karşıyayız. Mahkemenin ‘görevden alın’ dediği belediye başkanları, İçişleri Bakanlığı’nda Süleyman Soylu’yu ziyaret etti. Soylu, görevden alınması gereken bu kişileri Bakanlıkta ağırlayarak poz verdi.  Bu fotoğraf iktidarın çürümüşlüğünün fotoğrafıdır. Soylu artık, suçu koruyan bir Suç İşleri Bakanıdır. İçişleri Bakanlığı, mahkeme kararını ayaklar altına alan kendisini yargının üstünde gören bir kişi tarafından yönetilmektedir. Oturduğu koltuğa yakışmayan bu kişi bir an önce istifa etmelidir.

HUKUKSUZLUK DEĞİL ÇÜRÜMÜŞLÜK

Bizim belediyelerimize bin türlü iftira atan, tetikçi müfettişler göndererek iftiralarına delil arayan, yargı kararı olmadan Yalova Belediye Başkanımızı görevden alan iktidar, hapis cezası alan belediye başkanları hakkında tek bir işlem yapmıyor. Artık bu hukuksuzluk değil çürümüşlüktür.

ERDOĞAN’A TEPKİ

Her fırsatta belediyelerimize bin türlü iftira atan Erdoğan’a da sesleniyorum: Niye sesiniz çıkmıyor? Grup toplantılarını videolu şovlara çeviren Erdoğan’a soruyorum: Niye bir video da rüşvete, yolsuzluğa bulaşan belediye başkanlarına ve onlara arka çıkan İçişleri Bakanı’na çekmiyorsun?”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.