Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nde ilk sergi açıldı

Güncel


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu ortaklığında Gaziantep’te kurulan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün düzenlenen, “Tarih Size Bakıyor- Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji” sergisi törenle açıldı.

Doğuş Grubu’nun destekleriyle kurulan Ara Güler Müzesi ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğinde Engin Özendes küratörlüğünde yapılan sergide, usta fotoğrafçının Afrodisias, Nemrut Dağı, Herakleia gibi Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarında çektiği fotoğraflar ile Moğolistan’da bulunan Göktürk Yazıtları’ndan da fotoğraflar yer alıyor.

1 EYLÜL’E KADAR ZİYARETE AÇIK OLACAK

Türkiye’den 21, Moğolistan’dan 1 olmak üzere 22 arkeolojik alandan 132 fotoğrafın yer aldığı sergi 1 Eylül’e kadar ziyarete açık olacak.

ENSTİTÜ BİNASINA ÖZEL BESTELENEN ESER İLK DEFA SUNULDU

Sergi açılışında ayrıca Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Orhan Şanlıer tarafından bu bina için bestelenen Arkeoloji Suit adlı eserin icra edildi, enstitü tarafından hazırlanan “Anadolu Destanı” tanıtım filmi izlendi.

Açılış töreninde enstitü tarafından bu akşam Gaziantep Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı sevgi evlerinde kalan çocuklara protokol adına iftar yemeği ikram edileceği belirtildi.

ŞAHİN: BUGÜNÜN ŞAHİDİ OLARAK TARİH BİR KÜLTÜR, KÜLTÜR İSE BİR KİMLİK VE ÜLKEMİZİN HAFIZASIDIR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, binanın ve şehrin inancın, savaşın ve barışın şahidi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Buradaki balkon Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde konuşma yaptığı balkon. Büyük bir hafıza var bu şehrin her yerinde. Bugünün şahidi olarak tarih bir kültür, kültür bir kimlik ve ülkemizin hafızası. Günümüze kadar birçok medeniyet geliyor. Biz hem tarihe tanıklık ediyoruz hem de köprüyüz. Tarih bize, geleceğe, sevgiye, kardeşliğe, muhabbete bakıyor. Aynı zamanda Ara Güler gibi bir sanatçının çalışmasının olması çok önemli. ‘Son nefesini verdiğinde değil unutulduğunda ölürsün’ deniliyor. Ara Güler ve bütün sanatçılarımızı rahmetle anıyoruz. Yüzüncü yılımızı tamamladık ikinci yüzyılın destanını yazıyoruz.”

ANADOLU’NUN TARİH HAZİNESİNİN ÖĞRENİLMESİ İÇİN KARBON ANALİZLERİ ARTIK GAZİANTEP’TE YAPILACAK


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.