Türkiye: Aralık konut satışları yıllık yüzde 113,7 arttı

Güncel


Aralık ayında konut satış sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %113,7 artarak 226,5 bin adet olarak gerçekleşti. İlk satışlar, Kasım ayındaki %51,96’lık artışa kıyasla yıllık bazda %108 arttı. İkinci el satışlar, Kasım’daki %62,36’lık artışa karşın yıllık %116,78 arttı. Yabancılara yapılan satışlar, Kasım ayındaki %48,39’luk artışa karşı yıllık %77,12 arttı.

Konut satışı, Aralık 2021… Kaynak: TÜİK

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %209,3 artarak 45 bin 260 oldu. Ocak-Aralık döneminde ipotekli konut satışları ise aynı döneme göre %48,6 azaldı. 2021 yılında ipotekli satışların toplam konut satışları içindeki payı %19,7 oldu.

Türkiye geneli ipotekli konut satışları (mavi) ve TL üzerinden açılan konut kredisi faiz oranları (siyah)… Kaynak: TCMB, TÜİK

Bu kapsamda, konut satış istatistikleri açısından önümüze geçen yılın baz etkisi, enflasyondaki yükseliş, alım gücü aşınması ve konut kredisi faiz oranları devreye girmektedir. İpotekli satışlarla faiz oranları arasındaki ilişki kuvvetli… 2018 ve 2019 yıllarında faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltilmesi, o dönem ipotekli satışlarda da baskıya neden olmuştu. 2020 yılında ise, özellikle ikinci yarıdan itibaren düşürülen konut kredisi faizleri, dönemsel bir canlanma sağlamıştır. İlgili dönemde kamu bankaları nezdinde uygulanan kredi teşviklerinde eşlenik dönemde ipotekli satışlarda da pik oluştuğu gözlenmektedir.

2018 ila 2020 arasındaki dönemde faiz, enflasyondaki artış ve Covid-19 salgınının yarattığı belirsizlik ve zorluklar etkili olmuştur. Benzer zorluklardan içinde bulunduğumuz dönem için de bahsedilebilir. İnşaat sektörünün malzeme sıkıntısı, konut fiyatlarının hanehalkı alım gücünü aşması, azalan tüketici güveni ve yükselen konut kredisi faiz oranları sektör açısından zorlayıcıdır. Kurlardaki sürekli dalgalanma, inşaat maliyetlerini de artırmaktadır. Döviz kuru ve faiz hareketlerinin oluşturduğu ekonomik dalgalanmalar ve TCMB’nin faiz oranlarını düşürmesine rağmen kredi faiz oranlarındaki artış konut talebini ve ipotekli satışları baskılayabilir.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.