Türkiye: Kasım konut fiyatları yıllık yüzde 50,53 arttı

Güncel


TCMB verilerine göre; Kasım ayında %50,5 oranında artan KFE, reel olarak %19,7 oranında artış göstermiştir. Reel konut fiyatları üst üste 23. aylık kazancını kaydetti. Reel konut fiyatlarındaki değişim hızı son beş ayda arttı.

Konut fiyat endeksi (yıllık % değişim) Bir önceki yılın aynı ayına göre %50,5 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak %19,7 oranında artış göstermiştir… Kaynak: TCMB

Konut fiyatlarındaki artışın hız kazanmasında döviz kuru ve enflasyondan gelen etkenlerle birlikte, yapı maliyetlerinde de görülen artışın etkilerini gözlemliyoruz. Daralan konut stokundaki talep ortamı, konut piyasasında da fiyat anlamındaki oynaklıkları artırmaktadır. Özellikle konut arzındaki ve talebindeki dengelerin Covid-19 pandemisi sonrasında gösterdiği değişimler, finansman maliyetleri ve hane talebi üzerinden fiyatları etkilerken; sonraki aşamada kurlarda gerçekleşen oynaklıkla beraber birçok bölgede rayiç bedelleri ciddi anlamda yükselmiştir. Bu da konut ve kira enflasyonunun hızlı yükselmesinde etkili olmuştur. Özellikle konut arzındaki kısıtlar ve bu noktada da enflasyon nedeniyle alım gücünü aşan konut bedelleri ve kiralar bunun merkezinde durmaktadır. Söz konusu durumu, konut talebinde yerel hane halkları kaynaklı talep şoku ve genel inşaat sektörü yavaşlaması şeklinde yansıyabileceğini düşünüyoruz.

Sektörel durgunluk etkisine aynı zamanda konut kredisi faiz oranları üzerinden de bakmakta fayda var. Covid-19 salgını ile beraber artan finansal oynaklık temasında, ekonomilerin kapanma şokunu atlatmaları için ciddi teşvik mekanizmaları devreye alındı. Bu durum, Türkiye’de de 2Ç20 ve 3Ç20 döneminde kredi teşvikleri uygulanması şeklinde gerçekleşti. Ancak, döviz kurundan kaynaklı fiyat istikrarı risklerini kontrol altına alma amaçlı geçici dönem uygulanan sıkılaştırıcı politikalarda lira faizleri tekrar artırılmıştır. Kredi maliyetlerinin son birkaç aydır düşürülmesine rağmen, hem enflasyon etkisi hem de fiili finansal sıkılaşma oluşturamayan risk profili çerçevesinde yüksek kalmaya devam eden banka faizleri sektörün yavaşlaması ve enflasyonist baskı altında kalmasında etken olmaktadır. Döviz kuru oynaklıklarının ve yapı maliyetlerinden gelen etkinin konut fiyatlarındaki artışta etkili olmasını bekleriz.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.