Türkiye: Tüketici güveni Mart’ta 72,5’a yükseldi

Güncel


Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğinde gerçekleştirilen tüketici eğilim araştırması sonuçlarından hesaplanan mevsimsellikten arındırılmış tüketici güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre %1,9 artarken; Şubat ayında 71,2 olan endeks Mart ayında 72,5 oldu.

 

Tüketici güven endeksi… Kaynak: Bloomberg, TÜİK

 

Alt kalemlere bakacak olursak; hanehalkının cari dönemdeki mali durumunu gösteren endeks %1,5 azalarak 54,4’e geriledi. Öte yandan, gelecek 12 aya ilişkin mali durum beklentisi %2,3, genel ekonomik durum beklentisi %1,2 ve dayanıklı tüketim malı harcama düşüncesi %4,4 arttı.

 

Mevcut ekonomik durum enflasyon ekseninde kötüleşme eğilimindeyken, tüketim eğilimlerindeki artış özellikle Mart ayında güncellenen enflasyonist etkenlerle beraber fiyatların ilerleyen dönemde daha da yükseleceği beklentisinden kaynaklanabilir. Fiyatlarda, özellikle Rusya – Ukrayna savaşından sonra oluşan ve başta akaryakıt olmak üzere birçok son ürün fiyatına yansıyan ve yansımaya devam edecek olan etkenler, zam etkisinden kaçınmak adına bazı tüketici harcamalarını öne almış olabilir. İlerleyen dönem, bu nedenle isteğe bağlı harcamaların eğilimini yavaşlatabileceği gibi, alım gücündeki azalma kaynaklı olarak da konut, otomobil, dayanıklı tüketim malı taleplerini azaltabilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.