Usluer: “Doktorlar yoksulluk sınırının altında yaşıyor”

Güncel


MEMLEKET PARTISI GENEL BASKAN VEKILI VE PARTI SOZCUSU GAYE USLUER
DOKTORLAR YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

Prof. Dr. Gaye Usluer, “Doktorlar bugün geçinemiyor; faturalarını ödeyemiyor, kirasını ödeyemiyor, evine et alamıyor. Hekim maaş zamları milletin diline pelesenk ediliyor fakat bu zamlar hekimlere verilmiyor” dedi. 

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, bir basın açıklaması yayınlayarak doktorların yaşadığı problemleri gündeme getirdi. Doktor istifalarına dikkat çeken Usluer, “Hekimler bugün yıllardır süregelen hak kayıpları, sistematik itibarsızlaştırma ve buna bağlı olarak maruz kaldıkları şiddet, ekonomik nedenler, abartılı çalışma saatleri ve hasta yoğunluğu nedeniyle istifa etmekte” dedi. 

DOKTORLAR YURT DIŞINDA KASİYERLİK YAPMAYI TERCİH EDİYOR

Açıklamasında acı reçeteyi dile getiren Usluer, “Son 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi süreci, güçlü bir sağlık sisteminin elzem olduğunu bize göstermiştir. Bu sağlık sisteminin belkemiği hekimlerdir. Hekimler bugün; yıllardır süregelen hak kayıpları, sistematik itibarsızlaştırma ve buna bağlı olarak maruz kaldıkları şiddet, ekonomik nedenler, abartılı çalışma saatleri ve hasta yoğunluğu nedeniyle istifa etmekte; özel sektöre geçiş yapmakta, yurt dışına gitmektedir. Ne kadar acıdır ki ülkemizin bu yüz akı olan çocuklar yurt dışında sadece hekim olarak değil; kasiyer, komi gibi iş kollarında çalışmayı bile tercih etmektedirler” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI KINAMA BAKANLIĞI OLDU

Sağlık Bakanlığının tutumunu eleştiren Usluer, “Son 2 yılda hekimler akın akın yurt dışına göçerken Sağlık Bakanlığı veri açıklayamayacak, sayı bilmeyecek kadar bu göçe ve bu göçe neden olan etkenlere kulaklarını kapatmıştır. Sağlık Bakanlığı çalışanlarına olan sorumluluğunu sadece kınamaktan ibaret olarak görüyor” dedi. 

DOKTORLAR YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

Doktor maaşının bugün yoksulluk sınırının altında kaldığını dile getiren Usluer, “Doktorlar bugün geçinemiyor; faturalarını ödeyemiyor, kirasını ödeyemiyor, evine et alamıyor. Doktorlar bugün bir ev, bir araba almayı hayal bile edemiyor.  Hekim maaş zamları milletin diline pelesenk ediliyor fakat bu zamlar hekimlere verilmiyor. Bir hekimin saatlik ücreti 5-6 dolar civarındadır. Bu fiyatlara dünyanın hiçbir yerinde hekim çalıştıramazsınız” diye konuştu. 

AİLE HEKİMLERİ AYAKTA DURAMAZ HALE GELDİ

Aile hekimlerinin de sorunlarına dikkat çeken Usluer, “Aile Hekimliğinde Cari Giderler 3 yılda ortalama % 250 artmış; ancak % 50 cari gider artışı verilmiştir. Maaş zammı zaten alamayan hekimler, artan giderlerle birlikte ayakta duramaz hale gelmiştir” dedi. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.