Uzamış covid-19’la mücadele için aşılar tamamlanmalı

Güncel


Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında  görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan kişilerde de önemsenecek sayıda görülüyor. Akut enfeksiyondan 12 hafta sonrasında da hala devam eden ve farklı bir tanı ile ilişkilendirilmeyen uzamış Covid-19’da, kronik öksürük, nefes daralması, hafızada gerileme belirtileri ortaya çıkabiliyor. Dr. Songül Özer, uzamış Covid-19’dan korunmada  aşıların ve hatırlatma dozlarının etkili olduğunu vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, uzamış Covid-19 enfeksiyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

12 hafta sonra da halen devam ediyorsa dikkat!

“Uzamış Covid-19 enfeksiyonu”denilince bilinmesi gereken bazı tanımlamalar olduğunu belirten Dr. Songül Özer, bu tanımlamalara ilişkin şunları söyledi:

Akut Covid-19 enfeksiyonu: 4 haftaya kadar devam eden belirti ve bulguların olması.

Post-akut Covid-19 enfeksiyonu: Akut enfeksiyondan 4-12 hafta sonrasına kadar devam eden klinik bulguların ve laboratuvar anormalliklerinin olması.

Post Covid-19 enfeksiyonu: Akut enfeksiyondan 12 hafta sonrasında da hala devam eden ve farklı bir tanı ile ilişkilendirilmeyen klinik bulguların ve laboratuvar anormalliklerinin var olması durumu.

Uzamış Covid-19 sağlık çalışanları dışında da görülmeye başlandı

Dr. Songül Özer, pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında  görülen bu uzamış Covid-19 enfeksiyonunun yani post Covid-19 enfeksiyonunun şu anda sağlık çalışanı olmayan kişilerde de önemsenecek sayıda görülmeye başladığını belirterek Dünya Sağlık Örgütü tarafından da artık kabul edilen bir durum olduğunu söyledi.

Kronik öksürük ve nefes darlığına dikkat!

Uzamış Covid-19 enfeksiyonun birçok belirtisi bulunduğunu ifade eden Dr. Songül Özer, genellikle kronik öksürük, nefes daralması, hafızada gerileme, uyku bozukluğu görüldüğünü kaydetti. Dr. Songül Özer, “Bu belirtilerin yanı sıra depresyon, pozisyon değişiminde baş dönmesi, sersemlik hissi, egzersiz yapmada güçlük çekme, uykusuzluk, sinirlilik, iştahsızlık, kilo kaybı, ishal, hafif ateş, kalpte çarpıntı, yorgunluğa bağlı olmayan göğüs ağrıları, eklem ağrısı, kas ağrıları, bazen lenf bezlerinde büyüme, deri döküntüleri, deride renk değişiklikleri ve aşırı halsizlik görülebilir.” diye konuştu.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.