Xi Jinping, insanlığın kader ortaklığı kavramını nasıl anlattı?

Güncel


Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, bir spor ziyafeti olmasının yanı sıra, Çin’in insanlığın kader ortaklığı inşasını hızlandırma talebini gösteriyor.

İnsanlığın kader ortaklığı ne demek? Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 23 Mart 2013’de Rusya’da yaptığı konuşmada bu kavramı şöyle anlattı: “Günümüzdeki dünya ülkeleri arasındaki temaslarda tarihte eşi olmayan bir yoğunluk görülüyor ve ülkeler birbirine daha sıkı bağlanıyor. Ortak bir dünya köyünde bulunan insanlar tarihle bugünü buluşturan aynı mekanda yaşıyor. İnsanlık, birbiriyle etkileşen kader ortaklığının bir parçası haline geldi.” diye konuştu.

Xi daha önceki hitaplarında Çinlilerin insanlığın kader ortaklığı inşası talebine defalarca değinmişti.

Xi, 25 Ekim 2021’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’de meşru sandalyesine yeniden kavuşmasının 50. yıldönümü doğrultusunda yaptığı konuşmada insanlığın bir bütün olduğu ve dünyanın ortak bir ev olduğunu belirtti. Hiçkimse veya hiçbir ülkenin diğeriyle ilişki kurmadan tek başına yaşayamayacağına işaret eden Xi, insanlığın barış içinde bir arada yaşayarak daha güzel bir geleceği ortaklaşa tesis etmesi gerektiğini dile getirdi. Xi, insanlığın kader ortaklığı inşasının hızlandırılmasının bir sistemin yerine başka bir sistemin getirilmesi veya bir medeniyetin yerine başka bir medeniyetin değiştirilmesi anlamına gelmediğini vurguladı. Xi, aksi takdirle farklı toplum sistemleri, farklı ideolojiler, farklı tarih ve kültüre sahip olan ve gelişme seviyesi farklı olan ülkelerin, uluslararası konularda ortak çıkarların temelinde ortaklaşa yaşamaları, hakları ortaklaşa paylaşırken sorumluluğu ortaklaşa üstlenmesi gerektiğini yineledi.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.