Xinjiang’da ithalat ve ihracat hacmi yılın ilk çeyreğinde yüzde 34,9 arttı

Güncel


Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Urumçi Gümrüğü’nden edinilen verilere göre, yılın ilk üç ayında bölgedeki ithalat ve ihracat hacmi 37,83 milyar yuanı (yaklaşık 5,6 milyar ABD doları) bularak önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 34,9 arttı.

Bu rakam ulusal toplam ithalat ve ihracat hacminin büyüme oranından 24,2 puan daha yüksek.

İlk çeyrekte Xinjiang’ın toplam ihracat hacminin ulusal büyüme oranından 36,6 puan daha yüksek olduğu, bölgenin dış ticaretinde istikrarlı büyüme görüldüğü öğrenildi.

Verilere göre, ilk çeyrekte bölgenin Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve bölgelerle gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat hacmi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı.

Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) ülkelerine ticaret hacimleri sırasıyla yüzde 49,8 ve yüzde 35,3 büyüyerek 34,91 milyar yuanı (5,2 milyar ABD doları ) ve 2,43 milyar yuanı (363 milyon ABD doları) buldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.