Xinjiang’da yapay zeka, yeni enerji üretiminde hava durumu tahmini yapıyor

Güncel


Son zamanlarda son nesil yeni enerji gücü tahmin sisteminin hizmete geçmesinin ardından Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yeni enerji üretimi için bir hava tahmin sistemi faaliyete geçirildi.

Sistem, yapay zekaya dayalı 10’dan fazla algoritma kullanarak elektrik operasyon verileriyle rüzgar ve güneş kaynağı verilerini derinlemesine inceleyip, gelecekteki bir dönemde yeni enerjiyle üretilen elektrik durumunu tahmin edebiliyor.

Şu anda Xinjiang’daki 618 yeni enerji istasyonu, son nesil yeni enerji güç tahmin sistemine bağlandı. Sistem, bölgedeki arazi, rüzgar ve güneş kaynakları ile elektrik üretim özelliklerinin farklılıklarına göre hafif veya kuvvetli rüzgar şartlarına göre farklı tahmin stratejilerini hesaplayabiliyor.

Yüzde 96’ya ulaşan rüzgar enerjisi tahmininin doğruluk oranı sayesinde  Xinjiang’ın rüzgar ve güneş enerjisi gibi zengin doğal kaynaklarının planlanması ve geliştirilmesi daha kolay ve verimli bir şekilde yapılabiliyor.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.