Yangın pompasının doğru seçimi için bilinmesi gereken 4 kriter

Güncel


Yaşam alanlarında meydana gelebilecek yangınlarda, itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmadan önce yangın pompaları ile yangına müdahale edilerek, yangınların neden olduğu zararları minimuma indirmek mümkün.

Dünya standartlarında geliştirdiği yangın pompaları ile yangınla mücadele etkili çözümler sunan Masdaf, binalar veya endüstriyel tesisler için seçilen yangın pompalarının; yüksek performansla ve beklentileri karşılayacak şekilde çalışabilmesi için gerekli 4 seçim kriterine dikkat çekti.

Üstün pompa teknolojileri ile su kaynaklarının yönetilmesinde; enerji ve su kaynaklarını verimli kullanan, çevre dostu sürdürülebilir çözümler sunan Masdaf, binalarda ve endüstriyel tesislerde oluşabilecek yangın felaketine karşı da zamanında müdahale imkânı sunarak, binaların güvenliğini sağlamayı hedefliyor. 

Fabrikalardan konutlara, alışveriş merkezlerinde okullara, hastanelerden hava alanlarına kadar tüm tesisler her an yangın tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Bu tür yaşam alanlarında meydana gelebilecek yangınlarda, itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmadan önce yangın pompaları ile yangına müdahale edilmesi hem yapıların korunması hem de binada yaşayan insanların güvenli bir şekilde olay yerinden tahliye edilmesi açısından büyük önem taşıyor.

“Binalarda ve endüstriyel tesislerde ki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasında kullanılan ve yangınla mücadelede etkili çözümler sunan yangın pompaları su bazlı yangın söndürme sistemlerinin en önemli parçasını oluşturuyor. Etkili çalışan bir yangın pompası ile yangınların neden olduğu zararları minimuma indirmek mümkün” diyen Masdaf Bina Teknolojileri Grubu Ürün Yöneticisi Ezgi BABA, yangın pompalarının, tüm bina tasarım ve uygulamalarının vazgeçilmez bir bileşeni olduğunu belirtti. Ezgi BABA sözlerine şöyle devam etti: “Yangın pompası, su bazlı yangın söndürme sisteminin en önemli parçasını oluşturuyor. Su kaynağı, beslediği sistem için yeterli olmadığı durumlarda suyu gerekli basınca getirmek için kullanılıyor. 

Türkiye’de ve Dünya’da en çok kullanılan yangın standartları; NFPA 20 ve UL/FM olarak biliniyor. En çok kullanılan pompa tipleri ise uçtan emişli pompa (end-suction), ayrılabilir gövdeli pompa (split case), hat tipi (inline) pompa ve türbin tipi pompa. Birçok yangın pompası çeşidi mevcut. Kurulum projesi için doğru pompa tipini seçmek, aşırı maliyetlerden kaçınmak ve sisteminize zarar verebilecek yetersiz performanstan kaçınmak gerekiyor. Doğru pompa seçimi kadar pompanın ihtiyaç duyduğu doğru çalışma şartlarının sağlanması da önemli. Doğru çalışma ortamı sağlanmaz ise, pompanın performansı düşer ve beklentiyi karşılayamaz”.

Ezgi BABA, binalar veya endüstriyel tesisler için seçilen yangın pompasının doğruluğunu kontrol etmek için; NPSH değeri kontrolü, emişteki su hızı ve basma hattındaki basınç kaybı değerleri, motor seçimi ve UL/FM’li pompa ve ekipmanlarından oluşan toplam 4 temel kritere dikkat çekti:

NPSH değeri kontrolü

“Pompalarda kavitasyonu önlemek için NPSH (emmedeki net pozitif yük) değeri, çok büyük önem arz ediyor. Yangın pompalarında bu değer, sadece çalışma noktasında değil; NFPA 20’ye uygun pompalar için %150 debide, %65’in üstünde basınç sağlayan noktada kontrol edilmelidir. Örneğin bu noktada pompa NPSH değeri ≥8 çıkarsa, pompanın emişinde pozitif yük yaratmak gerekiyor. Yoksa pompa, yangın esnasında gerektiği şekilde çalışamaz; %150 güvenlik noktasına ulaşamaz. Yeterince emmede pozitif yük sağlanamayacaksa pompanın NPSH değeri mümkün olduğu kadar küçük seçilmelidir. 

Tesisat için NPSH değerinin hesaplanmasını incelediğimizde, pompanın emiş tarafında; vanalama, redüksiyon, boru çapı, sürtünme kayıpları, mesafe gibi hesabın içine giren, %150 debi noktasındaki su hızıyla beraber maksimize olan bir direnç durumu söz konusu oluyor. Bu direnç, metre cinsinden yüksek değerlere ulaşabiliyor. Örnekte görüldüğü üzere 8 m NPSH değerindeki çalışma koşulu, o pompanın emiş tarafındaki (+) yüke bağlıdır.                               

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.