Güne başlarken piyasalar

Güncel


Borsa İstanbul’da haftanın ilk işlem gününde pozitif hava hakimdi. Sanayi endeksinde güçlü görünüm izlenirken bankacılık endeksinde sınırlı yükseliş kaydedildi. BİST100 endeksi günü 1492 seviyesinde %0,88 yükseliş ile tamamladı.

Hisse bazlı bakıldığında Eregli, Gübre Fabrikaları ve Koç Holding endekse yukarı yönde katkı sağlarken Bim endeksi aşağı yönde baskıladı. BİST100’e endeksine bağlı 63 hisse değer kazanırken, 32 hisse değer kaybetti.

Dolar Lira paritesi 9.85 seviyesini test etmesinin ardından gün sonunda 9.60 seviyesine geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından , “Ülkemizin yargısını ve egemenlik haklarını hedef almıştır. Ülkem ve milletim adına ortaya koyduğumuz tavır bu sorumlu duruşun tezahürüdür. Niyetimiz asla kriz çıkarmak değil. Yapılan yeni bir açıklamayla ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür’’ açıklamalarını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Biden yönetimi ortak öncelikler üzerinde Türkiye ile iş birliği yapma arayışındadır ve bir NATO müttefikimiz olarak herhangi bir anlaşmazlığın çözümü için diyalog yolunu kullanmaya devam edeceğiz.” dedi. “18 Ekim’de ortaya koyduğumuz açıklamanın Viyana Sözleşmesinin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu dile getiriyoruz.’’ Açıklamasını ekledi.

Güne başlarken Asya borsalarında Japonya Nikkei endeksinin pozitif ayrıştığı izleniyor. ABD ve Avrupa vadelilerde hafif alıcılı seyir izleniyor. BİST 100 endeksinin yatay başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

BİST 100 Teknik Görünüm

BİST100 endeksi, 1484 ana direnç bölgesi üzerinde güç kazanımını sürdürdü. Endekste 1484 seviyesi üzerinde kalıcılığın oluşması durumunda Mart ayında oluşan 1510 gap bölgesine doğru hareket devam edebilir.

Dirençler: 1500 / 1510 / 1518

Destekler: 1484 / 1480 / 1472

Bu içerik, Hibya Haber Ajansı tarafından hazırlanmıştır. Haber sistemimize otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde gazetehaberi.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajansındır.