Günlük yaşamı etkileyen sorunlar, dikkat eksikliği habercisi olabilir

Sağlık


Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Çoğunlukla 3-4 yaşlarında başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, zamanında müdahale edilmediğinde erişkinlik döneminde de devam ediyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kadın ve erkeklerde görülme sıklığının eşit olduğunu belirten uzmanlar, en belirgin işaretlerin odaklanma sorunu, sorumluluğu sürdürmede güçlük yaşama, eşyaları bulmakta zorluk çekme veya kaybetme olduğuna dikkat çekiyor. Karar vermede güçlük çekme, zaman yönetiminde sorun, akademik ve işe dair başarı sorunları, eş ya da partnerle ilişki sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erişkinlerde de görülebilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri, etkileri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Genellikle okul döneminde fark ediliyor

 Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çoğunlukla 3-4 yaşlarında başladığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, müdahalenin zamanında yapılmaması halinde bozukluğun erişkinlik döneminde de devam ettiğini vurguladı.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun okul döneminde öğretmenlerin fark etmesi ile daha da netleştiğini belirten Çetin, “Aileler ya da öğretmenler genellikle okul çağında fark ediyorlar. Erişkinlerle yapılan araştırmalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklığının erkek ve kadınlarda eşit olduğu ve eşit riske sahip olduğu gözlendi.” dedi.

Bu belirtilere dikkat!

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini şöyle sıraladı:

– Detayları dikkat etmekte zorluk ve buna bağlı hata yapma,

– Bir şeylere odaklanmakta sorun yaşama,

– Bir sorumluluğu sürdürmede güçlük çekme,

– Bir konu üzerinde konuşulduğunda o konuyu dinlemekte zorlanma,

– İş hayatında ya da özel hayatında planlamalar yaparken zorlanmalar,

– Odaklanılması ve yoğun düşünülmesi gereken işlerden kaçınma,