Açık
  • EURO
  • DOLAR

İngiltere ile Savunma Alanında İşbirliği Gündemde

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 01/14/2021 16:53 A A


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile telefonda görüştü.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace

Akar-Wallace görüşmesinin ayrıntıları hakkında bilgi verilmedi.

Geçen Kasım ayında İngiliz Kraliyet Ordusuna ait 2 Eurofighter Typhoon Konya’ya inmiş, Türk F-16’ları ile uçuş gerçekleştirmişti.

Eurofighter Typhoon

Basında Türkiye’nin Eurofighter Typhoon alabileceği yolunda yazılar çıkmıştı.

Öte yandan Akar, Ankara’da ayrıca yabancı basın mensupları ile bir araya geldi, ABD’yi diyaloğa çağırdı.

Savunma Bakanı Akar, Türkiye’nin S-400 füzesi almasının bir tercih değil, NATO üyelerinin hiçbiri, hava savunma sistemi uygun şartlarda vermediği için bir zorunluluktan kaynaklandığını anlattı.

S-400 Füze Savunma Sistemi

Akar, Türkiye’nin S-400’leri söküp sökemeyeceği yolundaki bir soru üzerine, konunun bu noktaya gelmeden sağduyu ve diyalog yolu ile bir çözüm bulunabileceğini belirtti.

S-400’lerin NATO sistemlerini ya da F-35’leri etkilemeyeceğini kaydeden Akar, “Her şeyi koparıp atmayın, bu sorunu aşmak için gelin oturup konuşalım bir çözüm bulalım diyoruz.” dedi.

S-400’lerin ikinci partisinin alınıp alınmayacağına ilişkin ise Akar, görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

F-35

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından Rusya’dan uçak satın alıp almayacağı yolundaki bir soru üzerine Akar, F-35 programına geri dönmek istediklerini vurguladı.

Akar, Türkiye’nin aynı zamanda kendi milli muharip uçağını geliştirmeyi ve F-16 filosunu modernize etmeyi hedeflediğini de kaydetti.

Biz NATO’nun bir parçasıyız, AB ve ABD ile birlikteyiz” diyen Akar, Türkiye’nin güvenliğini ve savunmasını ABD’nin ve AB’nin yanında gördüğünün altını çizdi.Kaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 42 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 16:53 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.