ISM verileri rekor seviyede firma aktivitesi artışına işaret ediyor

Güncel


ABD’nin küresel ekonomik toparlanmaya liderlik ettiğini gösteren güçlü ekonomik veriler almaya devam ediyoruz. Diğer ana ekonomilerden Avrupa ise aşılamasını ilerletip farkı kapatırken, Japonya’nın ise halen Covid-19 salgınının oluşturduğu olumsuzluklarla uğraşmakta olduğunu görüyoruz. İmalat ve hizmet aktivitesi ABD’de daha hızlı genişleme göstermekte. Bugün açıklanan Mayıs ISM imalat endeksinde 61,2 seviyesi görülmüş durumda, Markit imalat PMI ise 62,1’e yükselmiş durumda. İmalat siparişleri artmaya devam ediyor, enflasyon göstergesi ise halen dik bir artışa işaret etmekte. Bu durum enflasyon risklerini teyit etmekle beraber, aslında enflasyonun bir boyutunun daha incelenmesi gerekliliğini gösteriyor.

 

Yoğun bir şekilde ÜFE tarafından yukarı sürüklenmekte olan bir TÜFE var ki, bu yaklaşma eğilimi aynı zamanda uzun süreli bir enflasyon baskısı riskini artırmakta. Mal ve hizmet fiyatlarında keskin artış hızı devam ediyor, bu durumun yansıması tedarik sorunlarını ve bunun yarattığı etkileri de hesaba kattığımızda daha zorlayıcı olacaktır. Otomotiv gibi sektörlerde bazı teslimatlar erteleniyor, bunun başlıca sebebi de chip krizi. Bunun yanında kripto madenciliği gibi aktiviteler bilgisayar ekipmanlarında, özellikle ekran kartı fiyatlarında aşırı artışa neden olmakta. Bunun enerji sarfiyatını da aşırı şekilde artırdığını söylemeye gerek yok. Teslimat gecikmeleri, yeni siparişler ve üretim üzerinde de baskı yaratabilecek bir potansiyele sahip. Enflasyon, toparlanmayı yansıtan bir durumdan çok aslında sorunlu bir duruma işaret ediyor.

 

Merkez bankaları, pandemide fazla likidite vererek üzerlerine düşeni yaptılar ancak soru işareti şimdi ekonomideki yükselişi bu sefer nasıl yönetecekleri konusunda. İstihdamın halen gidecek yolu var ve faiz oranlarını artırırken özellikle küçük firma aktivitesine zarar vermemek gerekiyor. Fonlama oranlarının artırılması için yumuşak bir geçişe ihtiyaç var. Bu ay 15-16 Haziran’da Fed “tapering” konusunda önemli açıklamalar yapacak ve bunun öncesinde en önemli veri olarak Cuma günü gelecek olan Mayıs tarım dışı istihdamı öne çıkıyor. Hiç şüphesiz, kuvvetli bir veri “tapering” baskısını artıracaktır.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı