İstikbal Kayseri Yarı Maratonu, İstanbul’da tanıtıldı

Spor


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, bu yıl kentte ilk kez Kültepe teması ile düzenlenecek İstikbal Kayseri Yarı Maratonu öncesi İstanbul’da yapılan lansman toplantısına katıldı. Büyükkılıç, “Biz şehrimizi tanıtmayı çok önemsiyoruz. Şehrimizin hak ettiği yerde bulunmasını da çok önemsiyoruz” dedi.

Kayseri’de ilk kez gerçekleştirilecek İstikbal Kayseri Yarı Maratonu’nun tanıtım toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Tanıtım videosu ile başlayan toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alparslan Baki Ertekin, Spor A.Ş Genel Müdürü İbrahim Somtaş ile İstikbal Genel Müdürü Mehmet Ali Yörük ile İstanbul’daki spor basını katıldı.

Başkan Büyükkılıç, lansman toplantısında yaptığı konuşmada, “İstanbul’da yaşayan ulusal spor camiasının önde gelen isimleri olarak bizlere burada güler yüzleriniz ve sıcaklığınız ile bir bakıma ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ediyorum. Biz bir Anadolu şehriyiz. Elbette İstanbul bizim payitahtımız gönlümüzün de sultanı, o ayrı bir konu ama biz de kendi içerimizde Kayseri’mizi yaşanabilir, herkesin aidiyet duygusu dediğimiz sahiplenme anlayışıyla gerek gençlerimizin, gerek burada yaşayanların sahip çıkacağı bir şehir haline getirme yönünde gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRİMİZİ TANITMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Büyükkılıç, bir doktor başkan olarak sosyal-sağlık ve kültürel alanda çalışmalar için kafa yorduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayseri Büyükşehir Belediyemiz tabi ki Kayseri Belediyeciliği olarak 1869 yılında kurulmuş. 2019 yılındaki seçimleri baz alarak 150. yıl dedik ve ‘150. Yılda 150 Proje’ dedik. Ama her proje kendi içerisinde en az 10 kategoriye ayrılıyor. Böyle bir süreç içerisinde önemli olan sportif çalışmalarımızdan birisi de maraton konusuydu. Anadolu şehri olarak bir yarı maraton ile bu işe başlayalım ve Kayseri’mizi, Kayserilileri bir alıştıralım dedik. Merdivenleri basamak basamak çıkmak lazım. Sonrasında kalıcı olmasını sağlamak gerekiyor. Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında biz şehrimizi tanıtmayı çok önemsiyoruz. Şehrimizin hak ettiği yerde bulunmasını da çok önemsiyoruz.”

BÜYÜKKILIÇ, KADİM KENT KAYSERİ’Yİ İSTANBUL’DA ANLATTI

6 bin yıllık tarihe sahip medeniyetlerin beşiği olmuş Kadim Kent Kayseri’nin, Hititler, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin tamamında önemli bir ticaret ve kültür şehri olduğunu belirten Büyükkılıç, Kayseri’nin Kapuzbaşı Şelaleri’nden, Koramaz Vadisi’ne, Kültepe Kaniş Karum’dan Sultan Sazlığı ve Erciyes Kayak Merkezi’ne kadar tarihi ve doğa güzelliklerinin yer aldığı tarihi eserleri ve mekânları anlattı.