Kaşıkçı’nın nişanlısı ve Washington Post’tan ‘Suudi Arabistan’ın ev sahipliğindeki G-20’ye katılmayın’ çağrısı - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
11° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Kaşıkçı’nın nişanlısı ve Washington Post’tan ‘Suudi Arabistan’ın ev sahipliğindeki G-20’ye katılmayın’ çağrısı

ABONE OL
Güncel Haberler - 10/02/2020 01:55 A AÖldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın nişanlısı Hatice Cengiz ve Kaşıkçı’nın köşe yazarlığı yaptığı Washington Post‘un yayın kurulu, liderlere, bu yıl Suudi Arabistan‘ın ev sahipliğinde yapılacak G-20 Zirvesine katılmama çağrısı yaptı.

Hatice Cengiz, ikinci vefat yıl dönümü nedeniyle Kaşıkçı’nın köşe yazarı olarak çalıştığı Washington Post gazetesi için, “Cemal Kaşıkçı’dan yoksun kaldık. Ama onun sessizliği her şeyi anlatıyor.” başlıklı bir makale kaleme aldı.

İki yıl önce hayatının en güzel günlerini yaşayacağının hayalini kurarken, Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda vahşice öldürüldüğünü belirten Cengiz, “Son iki yılda, bu iğrenç suçu işleyen ve masum bir adamı öldürenler ve bu canavarlığın emrini verenlerin yargılanmaması ve ceza almamasının hayal kırıklığı ve acısıyla başa çıkmak zorunda kaldım.” ifadesini kullandı.

Kaşıkçı’nın Orta Doğu’nun daha iyi bir yer olması için, değişim sürecinde yer alınması gerektiğini söylediğini aktaran Cengiz, fikirlerine ve yazılarına ihtiyacı olan birçok kişinin kendisinden mahrum kaldığını kaydetti.

Kaşıkçı’nın gücünü düşünceleri ve yazılarından alan bir adam olduğunun vurgulayan Cengiz, “Ölümle gelen sessizlik, anlayabilenlere çok şey söylüyor. Ölüm, genellikle ardında sayısız pişmanlık ve dilek bırakır. Cemal’in birçok arkadaşı bana gelip taziyelerini sundu, onların gözünde acı ve pişmanlığı gördüm, kelimelere gerek yoktu. Ancak, gerekli adımları atmak yerine, kulaklarını kapatan siyasetçiler, kafalarında kendi çıkarları ile uğraşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Cengiz, Kaşıkçı’nın hayattayken söylemediği ya da söyleyemediği birçok şeyin ölümünün ardından dünyanın farklı yerlerinde duyurduğuna işaret ederek, “Ne kadar şanslıyız ki onun nezaketini, orijinal ve önemli kavrayışına sahip olduk. Ancak ne kadar da şanssızız ki insanlık testini geçemeyen, insani değerleri ve uluslararası hukuku görmezden gelen liderlerimiz var. Tarih bu liderlere merhametle bakmayacak.” görüşünü paylaştı.

Cengiz’den G-20 liderlerine katılacak liderlere çağrı

Bugün, ABD’nin hukukun üstünlüğünü önemsediğini kanıtlamasının her zamankinden daha önemli olduğunu belirten Cengiz, “ABD yönetimi ve diğerleri, cinayeti aydınlatan kanıta ve kayıtlara sahip oldukları halde, bunları resmi olarak dünyaya yayınlamak istemediler. Trump yönetimi, sessizliğiyle maddi kazanç dışında hiçbir değeri olmadığını gösteriyor. Eğer gelecek için vizyonları buysa, boş özgürlük toprakları dışında arkalarında bir şey bırakmayacaklardır.” değerlendirmesini yaptı.

Suudi Arabistan’ın yakın zamanda Cemal Kaşıkçı davasını kapattığını anımsatan Cengiz, bu ülkedeki yargı sürecini, “komik bir alaydan başka bir şey değildi.” nitelendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan’ın kasım ayında G-20 Zirvesine ev sahipliği yapacağına dikkati çeken Cengiz, “Bugün dünya liderlerinin yapacağı en akıllıca şey ve artık çok geç olsa bile Suudi Arabistan Veliaht Prensi için en iyi ceza, bu zirveye katılmamak olacaktır. Bu, Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu olan ve hala bunun sonuçlarından kaçmayı başaran mevcut Suudi yönetimine artık daha fazla meşruluk kazandırılmasını önleyecektir.” mesajını verdi.

“Kaşıkçı’nın öldürülmesi için emir veren ve bunu tertipleyenler için adalet sağlanmadı”

Öte yandan Washington Post Yayın Kurulu da “Cemal Kaşıkçı cinayetinden bu yana Suudi Arabistan’ın yöneticisinin zalimliği sadece arttı.” başlıklı bir yazı yayımladı.

Kaşıkçı’nın cinayete kurban gitmesinin üzerinden 2 yıl geçtiğinin vurgulandığı yazıda, “Bu süreçte iki şey hiç değişmeden kaldı. Birincisi, Kaşıkçı’nın öldürülmesi için emir veren ve bunu tertipleyenler için adalet sağlanmadı, ayrıca Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve defakto yöneticisi Muhammed bin Selman da rejimini, ülkesinin modern tarihindeki en zalim ve en suçlu rejimi haline getirdi.” görüşü paylaşıldı.

Kaşıkçı cinayeti sonrası uluslararası tepkilere rağmen Muhammed bin Selman’ın davranışlarını değiştirmediğine işaret edilerek, Ekim 2018’de Kanada’ya eski bir istihbarat görevlisi olan Saad Aljibri’yi öldürmek için bir ekip gönderdiğinin ortaya çıktığı ve bu yıl mart ayından itibaren Suudi Arabistan yönetiminin bu kişinin çocuklarını ve kardeşini rehin tuttuğu belirtildi.

Muhammed bin Selman’ın, Kaşıkçı cinayetini, kadınların tutuklanması ve işkence edilmesini organize eden yardımcısı Suud El Kahtani’ye hiçbir ceza verilmediğinin ifade edildi. Muhammed bin Selman’ın da CIA ve BM soruşturmalarının sonucunda suçlu bulunmasına rağmen, kendisi hakkındaki suçlamaları kabul etmediği anımsatıldı.

Washington Post Yayın Kurulu da G-20 liderlerine çağrıda bulundu

Suudi Arabistan’ın kasımdaki G-20 Liderler Zirvesine ev sahipliği yapacağına vurgu yapılan yazıda, “Veliaht Prens bu toplantıya katılan dünya liderleri tarafından itibarının iade edilmesini umuyor. Kovid-19 nedeniyle sanal ortamda düzenlenecek olsa bile, bu zirve Bin Selman’a İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi liderlerle dünya lideri pozu verme imkanı tanıyacak.” değerlendirmesi yapıldı.

G-20 Zirvesi yapılacaksa bu zirvenin adının “Dokunulmazlık Zirvesi” olarak değiştirilmesi gerektiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bu ortamda yapılan bir zirvenin tek anlamlı sonucu, Muhammed bin Selman’a diğer gazetecileri öldürmekte ve daha fazla kadın hakları savunucularına hiçbir sonuçtan korkmaksızın özgür olduğu mesajı vermek olacaktır. Demokrat liderler, Çin, Rusya ve diğer baskı rejimlerinin saldırısı altındaki liberal değerleri savunmamız ve desteklememiz gerektiğinden bahsediyor. Buna başlamanın mükemmel bir yolu, G-20 Zirvesine katılmak için Muhammed bin Selman’ın siyasi tutukluları serbest bırakmasını ve Kaşıkçı cinayetinde tüm sorumluluğu üstlenmesini şart koşmak olabilir.” 

Kaynak: AA

Bu haber 42 kez okundu.
ABONE OL
Güncel Haberler - 01:55 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin

SON HABERLER

 • 01
  Toyota’nın küresel üretiminde son 9 aydır ilk artış
  Toyota Motor, bünyesinde bulundurduğu Daihatsu ve Hino markaları dahil eylül ayı üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Buna göre, Toyota’nın dünya geneli üretim ve satış rakamları, eylülde toparlanarak geçen yılki seviyelerini aştı. Ocak ayından bu yana ilk kez artış gösteren markanın üretimi eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 artışla 841 bin 915’e çıktı. Bu sonuçta, […]
 • 02
  ABD’de Kudüs doğumlulara doğum yeri İsrail seçeneği getiriliyor
  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, yeni yönetmeliğin Kudüs‘ün İsrail‘in başkenti ilan edilmesi ve ABD Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması kararlarıyla ilişkili alındığını belirtti. Pompeo, yönetmelik kapsamında Kudüs’te doğan ABD vatandaşlarının bugünden itibaren pasaport işlemlerinde doğum yerini İsrail olarak seçebileceğini, İsrail olarak seçmeyen vatandaşların doğum yerinin ise Kudüs olarak kalabileceğini kaydetti. Öte yandan İsrail, Gazze Şeridi, […]
 • 03
  Saraybosna’da Vijecnica Kütüphanesi’ne Türk bayrağı yansıtıldı
  Şehrin en önemli sembollerinden tarihi yapıya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türk bayrağı yansıtıldı. Saraybosna‘nın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu idaresi altında olduğu 1896 yılında Endülüs mimarisiyle inşa edilen Vijecnica, ilk başta şehrin idari merkezi olarak hizmet verdi. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Milli Kütüphane’nin kullanımına verilen Vijecnica, 1990’lı yıllardaki Bosna Savaşı’na kadar kütüphane olarak faaliyet gösterdi. Kütüphane, 1992’de Saraybosna’yı kuşatan Sırpların top […]
 • 04
  ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte rekor seviyede büyüdü
  ABD ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 33,1 ile rekor seviyede büyüme kaydetti. ABD Ticaret Bakanlığı, temmuz-eylül dönemine ait öncü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre, ABD’de GSYH, yılın üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 33,1 arttı. Bu yılın ikinci çeyreğinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşadığı tarihi daralmanın ardından üçüncü çeyrekte rekor hızda büyüme […]
 • 05
  İslam dünyası, Fransa’daki terör saldırısını şiddetle kınadı
  Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,”Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekanında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak Nice şehri sakinleri başta olmak üzere Fransız halkıyla terör ve şiddete […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61