Kırgızistan Başbakanı Sadır Caparov, ‘Amacım ülkede adaleti tesis etmek’ - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
19° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Kırgızistan Başbakanı Sadır Caparov, ‘Amacım ülkede adaleti tesis etmek’

ABONE OL
Güncel Haberler - 10/18/2020 05:00 A AKırgızistan’ın geçici Cumhurbaşkanı, Başbakan Sadır Caparov, ülkenin vatandaşlarına hitaben, “Amacım, ülkede adaleti tesis etmek.” dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi, geçici Cumhurbaşkanı, Başbakan Sadır Caparov’un açıklamasını yayımladı.

Ülkedeki durumla ilgili halka hitap eden Sadır Caparov, geçtiğimiz günlerin bağımsızlığın, özgürlüğün, demokrasin ve güzel Kırgızistan halklarının çok uluslu uyum ve birliğinin sınavı haline geldiğini kaydederek, “Tarihi seçimler 4 Ekim 2020’de yapılacaktı. İnsanlar sadece Meclisi seçmedi, geleceği, umudu, yeniliği ve adaleti seçti!” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin ne yazık ki, halkın özlemlerini görmezden geldiğini vurgulayan Caparov, 2005 ve 2010 (bu yılları Kırgızistan’da yaşanan devrimler) yıllarının iki halk devriminin dersleri unutuldupğuna dikkati çekerek, “Dedikleri gibi, “Tarihin derslerini unutan, onu tekrar etmeye mahkumdur” Gördüğümüz gibi, tarih halkımıza başka bir ders ve özellikle de yetkililere her zaman halkına hizmet etmesi ve seçimlerini kabul etmesi gerektiğini öğretti.” diye kaydetti.

4 Ekim’de halkın zaferi, gençliğin zaferi çalındığını ​​ve büyük ölçekli bir siyasi krizin başlangıcını tetiklediğini vurgulayan Başbakan, “Bugün bu olayları karşılaştıramayacağımız zaten çok açık. Sonbahar 2020, ulusal kimliğin yeniden canlanma tarihinde yeni bir sayfa açtı.” dedi.

Başbakan Caparov, ülkede etnik gruplara ve milliyetlere, kuzeyli ve güneyli, kabile üyeleri ve köylü kardeşler olarak bölünmeye artık son verldiğinin altını çizerek, “Bugünlerde hepimiz Kırgızistanlı, tek ve çok uluslu bir halk olduk. Kabileciliğin ele geçirmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Caparov, hedefinin ülkede adaleti tesis etmek, yolsuzluğa karşı gerçek bir mücadele olduğunu belirterek, “Siyasi tutuklu olmanın ne demek olduğunu herkesten çok ben biliyorum. Bugün birçok politikacının siyasi nedenlerle mahkum edildiğini biliyorum. Ancak bugün, yargıçlara ve savcılara baskı yapmadan açık duruşmalarda masumiyetlerini kanıtlama fırsatına sahipler. Ve bu yeni bir adil yargılamanın başlangıcı olacak.” dedi.

Sadır Caparov, birisinin yolsuzluğa karışması durumunda, hangi siyasi kişi olursa olsun, cezai sorumluluğa getirileceğini özellikle vurguladı.

Öncelikle Kırgızistan’dan 700 milyon dolarlık geri çekilme davasına son verileceğini ve baş şüpheli Matraimov ve diğer yolsuzluğa bulaşmış diğer yetkililerin kanunun sonuna kadar ülkemiz önünde cezalandırılacağına dikkati çeken Başbakan Caparov, şöyle devam etti:

“İlgili talimatlar kolluk kuvvetlerine gönderildi ve yakın gelecekte bu çalışmanın sonuçlarını sunabileceğiz. Yolsuzlukla mücadele, aşırı kalabalık hapishanelerle, kolluk kuvvetlerinin müsaadesi ile ilgili değil. Yolsuzlukla mücadele, herkes için aynı şekilde çalışan açık, basit ve uygulanabilir YASALAR’dır. Burada ayrıca SUÇLA MÜCADELE meselelerine ayrı değinmek istiyorum. Bugünden itibaren suç, şartlarını dikte etmeyi bırakacak. Garanti veriyorum. Belirli bölgelerde iş yapmak için bir suçludan izin alınması gereken zamanlar geçmişe gidecektir.”

Caparov, açıklamasında, GENÇLERE özellikle dikkat çekerek, ülkenin tarihinde GENÇLER için yeni bir sayfa açıldığının, onların ülkenin devlet politikasının aktif bir yürütücüsü olacağının altını çizdi.

Ayrıca, ülkenin ekonomisi ve reformlarına da değinen Caparov, şunları konuştu:

“Önümüzdeki aylar hepimiz için en zoru olacak. Her şeyden önce ihtiyacımız olan:

– ekonomik durumu dengelemek,

– yatırımcı güvenini geri kazanmak ve

– girişimcilerimiz için koruma ve güvenlik garantileri sağlamak.

Ülkemizin ekonomisini yönetme yaklaşımını değiştirecek özel bir reform komitesi oluşturacağız. Yeni zamanlar da kamu yönetim sisteminde yeni yaklaşımlar gerektiriyor. Modern teknolojiler, büyük bir memur ve bürokrat ordusunun ortadan kaldırılmasını mümkün kılıyor. Gereksiz tüm devlet yapıları çok yakın gelecekte kaldırılacaktır. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık ile optimizasyona başlıyoruz.

Şimdi, son yıllarda ortaya çıkan soruların birçok lider tarafından ertelendiğini açıkça kabul etmeliyiz. Sonuç şuydu:

– sağlık sisteminin Kovid-19 salgını için hazırlıksız olması;

– kamu hizmetlerinin sağlanması ve eğitim için dijital bir sistemin olmaması.

Kredilere ve hibelere güvenmek, ülkenin finansal sisteminin yönetiminde bir suç politikası haline geldi ve şeffaf olmayan bir dağıtım mekanizması, kamu yönetim sistemindeki sistemik yolsuzluğun temeli haline geldi. Koronavirüs ile mücadele etmek için alınan krediler üzerinde bir denetim başlatıyoruz.”

Kaynak: kabar.kg

Başbakan Sadır Caparov, konuşmasının sonunda, tüm yeteneklerini, bilgi birikimini, mesleki ve yaşam tecrübelerini ülkenin oluşumuna ve kalkınmasına, insanların refahına yönlendireceğini ifade etti.

14 Ekim’de Sadır Caparov’un başbakanlığı, hükümet kabinesi ve programı Meclis milletvekilleri tarafından onaylanmış, eski Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından ilgili kararname imzalanmıştı. Dün, 16 Ekim’de düzenlenen olağanüstü Meclis toplantısında, Sooronbay Ceenbekov’un cumhurbaşkanlığı görevinden resmen istifa etmesi, geçici olarak bu görevi üstlenmesi gereken Meclis Başkanı Kanatbek İsayev’in bu görevi reddetmesi ardından ülkenin geçici cumhurbaşkanı da Başbakan Sadır Caparov olmuştu.

Bu haber 39 kez okundu.
ABONE OL
Güncel Haberler - 05:00 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin

SON HABERLER

 • 01
  İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu açıkladı
  İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu‘nun FETÖ‘cü olduğunu iddia etmişti Ümit Özdağ’ın iddiasına parti yönetiminden ilk tepki Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’ndan gelmişti. “ALLAH KURU İFTİRADAN SAKLASIN” Ardından canlı yayına bağlanan Buğra Kavuncu, “Allah herkesi kuru iftiradan saklasın. Yarın savcılığa suç […]
 • 02
  Akşener’in prensi ve Enver Altaylı
  MAHMUT ÖVÜR Yazıya küçük bir siyasi haberle başlayalım. Tarih 1 Nisan 2017; o gün bazı internet sitelerinde şu küçük haber yer aldı: “Eski MİT mensubu, CIA‘ya çalışmış ve şu anda da FETÖ‘den tutuklu bulunan Enver Altaylı‘nın yeğeni Satuk Buğra Kavuncu İyi Parti’nin (İP) Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi.” Haber küçüktü ama taşıdığı siyasi anlamı ve […]
 • 03
  Türkiye ve dünya gündeminde bugün / 20 Ekim 2020
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Kabine Toplantısı’na başkanlık edecek.  (Ankara/15.00) 1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci yazar Bekir Coşkun’un Doğramacızade Ali Paşa Camisi’nde düzenlenecek cenaze törenine katılacak. (Ankara/12.38) 2- CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti TBMM Grup toplantıları yapılacak. (TBMM/13.30/10.45/12.45/09.45) YASAMA YÜRÜTME SİYASET  1- TBMM’den – Genel Kurulda, Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler […]
 • 04
  Yunanistan’ın başkenti neresidir? Kaç tane şehri vardır? Yunanistan’da hangi adalar vardır?
  Yunanistan Türkiye’nin Balkanlar’da yer alan komşu ülkelerinden biridir. Diğer komşu ülkeleri Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan’dır. Yunan medeniyeti dünyaca ünlü bir medeniyettir. Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi olduğu için ülkenin resmi para birimi Euro’dur. Ülkede trafik sağ taraftan akmaktadır. Çoğunluğu Ortodoks mezhebine bağlı Hıristiyanlar olan ülkede azınlık olarak Müslümanlar ve diğer dinlere mensup kişiler vardır. Yunanistan aynı […]
 • 05
  İsveç Suriye PKK’sı ile arasını sıcak tutuyor
  Ankara ziyaretinde Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi konusunda skandal ifadeler kullanan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesine döner dönmez Suriye PKK‘sına bir heyet gönderdi. Heyet, Kamışlı’da teröristlerin mezarlarını ziyaret edip çelenk bıraktı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Linde’nin sözlerine sert tepki göstermiş, “Siz hangi yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz?” cevabını vermişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 13 Ekim’de yaptığı […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61